وی بر لزوم پشتیبانی از معیشت کارگران در شرایط تحریم تاکید کرد و اظهار کرد: برای بهبود معیشت کارگران و افزایش قدرت خرید آنان، گزینه های بسیاری است ولی باید عزمی برای عملی کردن این گزینه ها وجود داشته باشد. چمنی دنبال کرد: نخستین گزینه معافیت مالیاتی کارگران است. اگر دولت یا کارفرمایان مایل به […]

وی بر لزوم پشتیبانی از معیشت کارگران در شرایط تحریم تاکید کرد و اظهار کرد: برای بهبود معیشت کارگران و افزایش قدرت خرید آنان، گزینه های بسیاری است ولی باید عزمی برای عملی کردن این گزینه ها وجود داشته باشد.

چمنی دنبال کرد: نخستین گزینه معافیت مالیاتی کارگران است. اگر دولت یا کارفرمایان مایل به دادن سبد کالا به کارگران ندارند، توان دارند جامعه کارگری را از پرداخت مالیات معاف کنند.

نایب رییس محور عالی انجمن های صنفی کارگران، با اشاره به فاصله بسیار بین دست کم پاداش کارگران و دستمزد حقیقی اظهار کرد: حقوق و دستمزد کارگران، سال های جنگ افزایشی نداشت و به همین علت کارگران با عقب افتادگی مزدی رو به رو گردیدند. دولت ها هم علیرغم شعارهایی که برای پشتیبانی از کارگران دادند، به وعده های خود عمل نکردند و متاسفانه قشر کارگری ضعیف و عقب مانده تر گردید.

او به تشکیل نشست ها دستمزد در شورای عالی کار اشاره نمود و اظهار کرد: نمایندگان کارگران در شورای عالی کار ضعیف اند چون دولت کارفرمای بزرگ است و کارفرمایان هم از دولت تبعیت می کنند؛ در حالی که کارگران نیروی کار کارفرمایان می باشند و باید از آنان پشتیبانی گردد ولی شاهد هستیم که بشدت با افزایش حقوق یا افزایش بن خواربار مخالفت می گردد و طبیعی است که کوشش نمایندگان کارگری به جایی نمی رسد، درصورتی که شورای عالی کار باید سه جانبه باشد و هر نوع تصمیمی با نظر همه شرکا گرفته گردد.

این مقام مسئول کارگری افزود: اگر دولت مصمم است به کارگران کوپن بدهد، شاید با وضعیتی که حالا وجود دارد، به ۵۰ درصد جامعه کارگری هم نرسد و صددرصد در توزیع آن به مشکل بخوریم ، ضمن آنکه ۳۰ هزار تومانی که بابت هر فرد مدنظر داشته شده، رقمی نیست که بتوان با آن مایحتاج ضروری را تامین کرد ولی قانون کار بحث بن خواربار را مشخص نموده است که اگر افزایش یابد و کارفرمایان مکلف به پرداخت آن گردند، همه کارگران از آن برخوردار می گردند و به بالا بردن معیشت خانوارهای کارگری کمک می گردد.

رییس محور انجمن های صنفی کارگران آذربایجان شرقی در جواب به این سوال که آیا افزایش پاداش کارگران تورم زا نیست؟ اظهار کرد: در شرایطی که دلار افزایش بی پیشینه ای را تجربه می نماید و ۷۰ درصد قدرت خرید کارگران کاهش یافته و تورم در حال افزایش است، باید پاداش را بالا ببریم. در دولت گذشته که قانون هدفمندی اجرا می گردید، قیمت تورم را حدس و برای کنترل آن دستمزد کارگران را زیر ۱۰ درصد اعلام نمودند ولی چه رخدادی افتاد؟ شاهد تورم ۴۵ درصدی بودیم. پس این گمان که بالا رفتن دستمزد موجب تورم می گردد، پذیرفتنی نیست چراکه تورم به نحو خودکار بالا می رود بنابراین امروز خوب ترین زمان برای ترمیم پاداش کارگران است چون تولیدکنندگان هم محصولاتشان را بالا برده اند؛ وقتی تولیدکننده نفع می کند، به چه سبب حقوق کارگران و کارمندان باید همچنان پایین بماند و روز به روز ضعیف تر گردند و قادر به ادامه زندگی نباشند؟

پرداخت نقدی سبد غذایی مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و توزیع سبد کالای آنان با توجه به شارژ کارت های یارانه در روزهای موخر در حالی شروع شده که هنوز اقدامی برای کمک به معیشت خانوارهای کارگری و توزیع سبد پشتیبانی غذایی وعده داده شده به کارگران صورت نگرفته است.

انتهای پیام