روزنامه جوان درج کرد: رئیس‌جمهور روز گذشته برای دومین بار در یک هفته اخیر، در مورد دلار ۴۲۰۰ تومانی عرایضی مطرح کرد و گرچه چند روز قبل به صورت ضمنی آن را به «اشتباه بانک مرکزی» و «فرمول‌های نادرست اقتصاددانان» نسبت داد، اما روز گذشته در چرخشی معلوم، عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی را تصمیم «همه […]

روزنامه جوان درج کرد: رئیس‌جمهور روز گذشته برای دومین بار در یک هفته اخیر، در مورد دلار ۴۲۰۰ تومانی عرایضی مطرح کرد و گرچه چند روز قبل به صورت ضمنی آن را به «اشتباه بانک مرکزی» و «فرمول‌های نادرست اقتصاددانان» نسبت داد، اما روز گذشته در چرخشی معلوم، عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی را تصمیم «همه مدیران، معاونان و مشاوران اقتصادی کشور» دانست! سخنی که مسعود نیلی، دستیار ارشد پیشین اقتصادی رئیس‌جمهور و، ولی الله سیف، ریاست کل پیشین بانک مرکزی، آن را قبلاً نپذیرفته‌اند و سخن دیگری می‌زنند!

از سویی اسحاق جهانگیری که وی را باید «قهرمان دلار ۴۲۰۰ تومانی» و رانت ایجاد شده نامید هم در زمان خود، عرایض دیگری داشت و عبدالناصر همتی، ریاست کل بانک مرکزی نیز در شروع کار تلویحاً دلار ۴۲۰۰ تومانی را «نقشه امریکایی‌ها» نامید.

در مجموع ۱۸ میلیارد دلار به نرخ ۴۲۰۰ تومان که به سوءاستفاده‌گرترین بخش اقتصاد کشور تزریق گردید و واردکنندگان به جای واردات با این ارز و فروش آن در داخل، ارز‌ها را در بازار آزاد فروختند، آنقدر رانت سنگینی هست که هیچ کس زیر بار آن نرود.

این روز‌ها تنش‌های ارزی کشور در حال فروکش کردن هست و بانک مرکزی کوشش گسترده‌ای را برای برگرداندن آرامش به بازار ارز شروع کرده‌است، اما در این میان مهم‌ترین نقطه تاریک این بحران ارزی، مبحث قیمت‌گذاری دستوری ارز ۴۲۰۰ تومانی و نحوه تخصیص آن هست.

درست در همان زمان به کارگیری این سیاست اشتباه ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به تقاضا کنندگان اختصاص یافت که قسمتی از این ظرفیت ارز صرف واردات کالا‌های غیر ضروری، بخش دیگری هم بدون انجام واردات کالا از کشور خارج گردید و یا با نرخ ارز آزاد به فروش رسیده گردید.