به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری- ریاست اتاق بازرگانی تهران در چهل و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که صبح امروز (سه شنبه) در اتاق بازرگانی تهران برگزار گردید، خواستار عرضه پیشنهاد همراه با راهکار از فعالین حوزه اقتصادی در زمینه کاهش فشارها گردید و اظهار کرد: زیادی از مسئله […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری- ریاست اتاق بازرگانی تهران در چهل و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که صبح امروز (سه شنبه) در اتاق بازرگانی تهران برگزار گردید، خواستار عرضه پیشنهاد همراه با راهکار از فعالین حوزه اقتصادی در زمینه کاهش فشارها گردید و اظهار کرد: زیادی از مسئله های اقتصادی کشور بدلیل وابستگی اکتساب و کار به نرخ ارز بوده، در حالتی که کشور دارای پتانسیل ها و مجال های دیگر مثل ذخایر نفتی و سوختی هست که توان دارد به بهبود شرایط پرداخت کند.

وی اظهار کرد: این روزها عمده شکایت ها از مشکلات اقتصادی موجود و فشارهایی هست که مسئله های اقتصادی در زندگی مردم ایجاد نموده هست. مشکلاتی هم در بحث صادر کردن کارت های بازرگانی و بخشنامه های صادر گردیده ایجاد شده که در حال حاضر نزدیک به ١۴٠٠ درخواست ها برای کارت بازرگانی پشت خط، وجود دارد.

خوانساری با اشاره به مشکلات متاثر از تحریم ها و اینکه آنان مخرب بوده و هست و اثرها بسیاری بر اقتصاد کشور دارد که ناامیدی های داخلی را زیادتر کرده هست تاکید کرد: اما تنگنا ها در داخل و خودتحریمی ها، دیر تصمیم گیری و … فضای اکتساب و کار را دچار مشکلاتی کرده هست. علاوه بر این که حدود چند ماهی هست که دو کشور عمده یعنی هند و چین سفیر ندارند.
 
ریاست اتاق بازرگانی تهران تصریح نمود: پس از جهش های غیرمنتظره نرخ ارز، مطالعات و نظرسنجی هایی در رابطه با مسئله های اقتصادی انجام شده که با اهمیت ترین نتیجه آن این هست که بالای ٧٠ درصد از کسانی که مورد نظرسنجی قرار گرفته اند، انتظار و دورنمای مثبت از آینده اقتصاد کشور نداشتند؛ بنابراین ایجاد امید برای فعالین محیط اکتساب و کار ضروری هست چون که در جامعه روزانه زیادتر به سمت ناامیدی می رود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر اقتصاد کشور با چهار نرخ رو به رو هست که متاثر از نرخ سیستم نیما، سنا، بازار ثانویه و بازار آزاد هست که طبیعتاً در چنین وضعیتی تصمیم گیری را برای فعالین اقتصادی بسیار دشوار کرده هست. در نتیجه باید فکری بنیادی برای ارز و نرخ آن صورت گیرد. ترکیه سال کنونی نزدیک ٩٠ درصد از اعتبار پول ملی اش کسرشده، اما همچنان اقتصادشان در حال گردش هست.

ادامه دارد