به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، احمدرضا درویش که با احتساب یک دهه ای که برای ساخت «رستاخیز» صرف کرده، حدود ۱۵ سال است فیلمی روی پرده سینماها نبرده، همچنان بی برنامه نمایش فیلمی است که این روزها یعنی همزمان با ماه محرم می توانست جای تهی فیلم های مذهبی را در سینمای ایران […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، احمدرضا درویش که با احتساب یک دهه ای که برای ساخت «رستاخیز» صرف کرده، حدود ۱۵ سال است فیلمی روی پرده سینماها نبرده، همچنان بی برنامه نمایش فیلمی است که این روزها یعنی همزمان با ماه محرم می توانست جای تهی فیلم های مذهبی را در سینمای ایران پر کند.

در روزهایی که فیلم های کمدی سینمای ایران را قبضه کرده و زیادتر خبر ها تولیدی سینما بیانگر از ساخت فیلم های جدید با حال و هوای کمدی است و با هر مناسبت عزا، نمایش تعداد زیادی از آثار روی پرده سینماها متوقف می گردد، نبود فیلم های دینی و مذهبی بیشتر از پیش محسوس بوده و باز باید منحصرا افسوس خورد و گلایه کرد که دست سینمای ایران هر سال در این بخش تهی تر می گردد.

در این بین شاید تنها امیدی که در چند سال گذشته وجود داشت به برطرف مشکل فیلم «رستاخیز» ذی ربط بود که به نظر می آید با شرایط موجود کورسوی امید باز شدن گره گور ماجرا از بین رفته است.

با این وجود جدیدا حجت الاسلام و المسلمین نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه هیچ تریبونی به اندازه سینما توان ندارد به صورت عمیق و وسیع مؤثر باشد، گفته است: پس از انقلاب اسلامی سه فیلم زیادتر در حوزه و در مبحث محرم ساخته نگردیده است؛ «روز واقعه»، «رستاخیز» که توقیف گردید و «سفیر». سفیر و روز واقعه در همان مقطعی که ساخته گردید بسیار پرطرفدار بود. اما حالا این سؤال مطرح می گردد که به چه سبب فیلمی با مضمون عاشورایی و محرم ساخته نمی توان؟ یا به چه سبب فیلم های ساخته شده نظیر «رستاخیز» با یک حرکت غیر قابل دفاع توقیف می شوند؟ این حرکات موجب می گردد دیگر کسی رغبتی برای تولید این فیلم ها نداشته باشد.

او با انتقاد از توقیف فیلم «رستاخیز» اظهار کرد: به عقیده من بسیار کار نامناسبی بود. متولیان سینمای ما در کشور هنوز هم به این مبحث نپرداخته اند که این سینما منحصرا برای جمعیت کمی نیست؛ ما باید فکری به حال محتوای فیلم های مان بکنیم تا به سمت سالن های نرمال قدم برداریم، اگر محتوا را بررسی کنیم توان داریم برای مشهد یک ماموریت خاصی تشریح کنیم؛ برای مثال زائری که برای زیارت به مشهد می آید، قطعا زمان آزاد هم دارد. ما توان داریم فیلم هایی با محتوای معناگرا، مذهبی و دینی را  که تولید کرده ایم در مشهد دارا باشیم و سالن هایی که بتواند برای زیارت کننده این امکان را مهیا کند.

این نماینده مجلس در حالی اینچنین نسبت به توقیف فیلم «رستاخیز» که به سبب نمایش چهره حضرت ابوالفضل (ع) امکان نمایش ندارد و منحصرا سال ۹۴ در چند سانس محدود با مجوز وزارت ارشاد روی پرده رفت و بعد هم با بعضی اعتراض ها (از جمله در همان مشهد) از پرده پایین کشیده گردید، انتقاد می کند که اظهارنظر بعضی دولتی ها من جمله سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ (حدود یک سال قبل) نشان داده این فیلم برای اکران بیگانه مشکلی ندارد اما در ایران فعلا نمی توان کاری برای آن کرد.

علاوه بر این احمدرضا درویش پارسال در برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» در مورد سال های سپری شده برای تولید «رستاخیز» گفته بود: چنین فیلمی اصلا توان ندارد شکل زیرزمینی داشته باشد، در نتیجه باید در همه ابعاد به نحو واضح و روشن ساخته می گردید و تمام مقاصد و چشم انداز خود را به صورت عینی مشخص می کرد. ما برای «رستاخیز» در بُعد تاریخی و مشورت با علمای محترم و مراجع گرامی و در بُعد حقوقی و قانونی کم نگذاشتیم. این فیلم مشاورانی در موضوعات تاریخی و مبانی شرعی و فقهی داشته است. در راستای مسائل قانونی پروانه ساخت این فیلم ۹ بار در طی ۹ سال تمدید گردید. در جشنواره فیلم فجر هم شرکت نمود. معنی اش این است که شوراهای بازنگری این فیلم را نگاه کردند و اذن دادند تا هیات داوران جشنواره و منتقدان و جامعه سینمایی و مردم فیلم را در جشنواره نگاه کنند و داوران جشنواره، «رستاخیز» را به عنوان خوب ترین فیلم انتخاب و ۹ سیمرغ به آن بدهند. پس «رستاخیز» بی مفهوم ساخته نشد.

او با تاکید برحساسیت هایی که بر ساخت این نوع فیلم ها وجود دارد، اضافه کرده بود: بیشتر از ۲۵ سال آرزو داشتم تا در کارنامه ام اثری ذی ربط به سانحه عاشورا و قیام اباعبدالله الحسین(ع) وجود داشته باشد، اما همیشه برای این کار بیم و نگرانی داشتم. چون در نهایت این چنین معارف در عین این که بستر شایسته ای برای پرداخت است و دستاورد عظیمی را برای رویاپردازی، خیال، بروز احساس و درس آموزی ها برای فیلمساز بهمراه دارد، با مسیولیت سنگینی نیز همراه است.

درویش در آن برنامه در مورد رخدادهای رخ داده برای فیلم عاشورایی «رستاخیز» در اکران عمومی هم گفته بود: پس از جشنواره فیلم فجر افرادی به مشورت گرفته گردیدند تا اگر نقد و دیدگاهی وجود دارد، عرضه دهند. این فیلم برای اکتساب پروانه نمایش بیشتر از ۵۰ نمایش خصوصی برای مسئولین، روحانیون محترم و اساتید دانشگاه و اقشار متفاوت مردم داشت و نکته هایی که می توانست محل اختلاف باشد مد نظر گرفته گردید و اصلاحاتی را خودمان انجام دادیم، یعنی فارغ از حوزه قانون و ممیزی پیش از اکران عمومی همه نوع پالایشی را صورت دادیم و بعد هم شورای پروانه نمایش فیلم را دید و مجوز صادر گردید. حتی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون فرهنگی و ریاست کمیسیون هم تائید کردند که فیلم رستاخیز بدون اشکال است و حجت را تمام شده دانستند. مسئولین قبلی وزارت ارشاد (در زمان مدیریت حجت الله ایوبی در سازمان سینمایی و وزارت علی جنتی) هم با خیال راحت سخنانی در دفاع از فیلم و مفتخر بودن به ساختش عرضه دادند و فیلم اکران گردید، اما در همان روز اول دچار مشکل گردید.

کارگردان فیلم رستاخیز سبب کلیدی مبنی بر عدم نمایش فیلم عاشورایی خود را نمایش چهره شخصیت دینی دانست و در مورد علل خود برای چنین تصویرسازی اظهار کرده بود: به طور اساسی زمانی که روایتی داستان گونه و با نگاه درام و با زبان سینما انجام گیرد، حذف چهره شخصیت یک تناقض با اهمیت است. ما توان نداریم مجموعه دردهای و احساس های و عواطف درونی یک آدم را بدون نمایش چهره اش بروز دهیم. اگر قرار است در جمهوری اسلامی و در کشوری شیعه با توجه به نیازهای فعلی به چهره شخصیت های دینی پرداخته گردد، مشکلاتی برای افرادی نظیر من ایجاد می گردد.

احمدرضا درویش در مورد بعضی از پیشنهادات صورت یافته برای برطرف در محاق ماندگی «رستاخیز» جواب داده بود: متاسفانه در یک برخورد غیر تخصصی از ناحیه وزیر وقت ارشاد بحث تاباندن نور مطرح گردید. گرچه به لحاظ فنی هم چنین چیزی برای «رستاخیز» امکان پذیر نیست. اگر قرار است در پرداخت به زندگی ائمه(ع) منحصرا به صحابه بپردازیم، میتوان آن را به نحو دستورالعمل صادر نمود تا دیگر فیلمسازان و تهیه کنندگان وقت خود را برای مواردی خارج از این محدوده نگذارند. هر چند با رخدادی که برای «رستاخیز» افتاد قطعا این شرایط عملا خواهد افتاد و دیگر کسی جرات نمی کند تا به سراغ شخصیت های دینی برود.

در این سال ها سازندگان این فیلم به طور مستمر بر داشتن مجوز لازم از بعضی مراجع برای ساخت «رستاخیز» به نحو فعلی تاکید داشتند و البته درویش اختلاف دیدگاه ها میان مراجع دینی و زیادی از رخدادهای سیاسی و اجتماعی را سبب به سامان نرسیدن فیلم «رستاخیز دانسته و گفته بود: اگر معتقدیم یکی از مهمترین مسائل در واقعه عاشورا بحث عدالت است، پرسشم این است  مسئولانی که به صورت مستقیم مسئول می باشند و مجوزهایی را صادر نمودند و طبق آن مجوزها اعتمادی انجام شده است و افرادی در داخل و خارج از کشور سرمایه گذاری هنگفتی صورت دادند، چه نقشی دارند؟ در این جا نا عدالتی مضاعفی هم به حوزه فرهنگ و هم به احتیاج مردم و نسل جوان شده است. مسئول این قضایا کیست؟

مسئول این قضایا کیست؟او مطالبه حقوقی فیلم و مشی غیرقانونی و غیراخلاقی با سرمایه گذاران را سوژه ای گفته بود که باید موردنظر قرار گیرد. ضمن اینکه بحث معنوی را هم مورد اشاره قرار داده بود که زیادتر این حق به کارگردان فیلم ذی ربط می گردد چون در نهایت افرادی که جمع گردیدند و فیلم را با هدایت فیلمساز و اعتماد به وی ساختند، حقوقی دارند و باید زحمت آنان توسط مردم دیده گردد و مورد بررسی قرار بگیرد. 

« «رستاخیز» که از مقطع تاریخی فوت معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می کند،  در سی و دومین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت ٩ سیمرغ بلورین و پاداش مصطفی عقاد گردید.    علاوه بر این «رستاخیز» در نخستین حضور جهانی خود در جشنواره فیلم بغداد پاداش بزرگ و تندیس تماشاگران را گرفت.

البته این فیلم علی رغم همه خبرهایی که در مورد آن منتشر گردیده هنوز نقاط ابهام آمیز زیادی دارد و سؤال های بی جواب زیادی باقی مانده که در گپ وگفت های غیررسمی با بعضی مسئولین و افرادی که در جریان روند آن بوده اند زیادتر معلوم می گردد. من جمله اینکه آیا واقعا درویش مخالف هر تحولی در «رستاخیز» برای به نمایش درآمدن آن بود؟ آیا خسارت مالی که سازندگان فیلم بر دریافت آن اصرار داشتند، به صورت کامل پرداخت گردید؟ آیا همانطورکه رسمی و غیررسمی مکررا گفته شده و حتی ابراهیم داروغه زاده ـ معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ـ هم برآن اقرار داشته، تعیین تکلیف این فیلم خارج از توان دولت است؟ آیا آنطور که مسئولان وزارت ارشاد در مقطعی تاکید داشتند که این فیلم قطعا اکران می گردد، «رستاخیز» درنهایت رنگ پرده را در سینماهای ایران آن هم بدون اعتراض، به خود می بیند؟  

انتهای پیام