به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، تمام صادرکنندگان بر طبق بخشنامه ذکر شده بانک مرکزی، مکلف به ارایه پایبندی برگشت ارز می باشند و بانک مرکزی مکلف هست صرفاً برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تامین ارز کند که نحوه برگشت ارز به چرخه اقتصادی مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل این بانک باشد. […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، تمام صادرکنندگان بر طبق بخشنامه ذکر شده بانک مرکزی، مکلف به ارایه پایبندی برگشت ارز می باشند و بانک مرکزی مکلف هست صرفاً برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تامین ارز کند که نحوه برگشت ارز به چرخه اقتصادی مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل این بانک باشد.

وی اضافه کرد: اگر اتفاق هایی که در بازار ارز از فروردین ماه تاحالا رخ داده هست را ارزیابی کنیم، متوجه می گردیم صنعت پتروشیمی در سیاست های اقتصادی کشور بسیار مؤثر بود.

پدیدار دنبال کرد: اگر بخواهیم شوک قیمتی در بازار انرژی ایجاد کنیم، نباید پتروشیمی ها بیم و وحشتی در مورد بحث بازگرداندن ارز دارا باشند. قبل از این، پتروشیمی ها ارز خود را وارد می کردند و به بانک مرکزی می دادند.

به گفته وی، شرکت های پتروشیمی در شورای پول و ارزش تقسیم بندی شده و اعلام گردیده که هرکدام برمبنای صادرات و تولید، ارز را به سیستم نیما وارد کنند. به این معنی که پتروشیمی ها ملزم نیستند صددرصد ارز خود را وارد سیستم کنند.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی، با تاکید بر این که با معافیت هایی که به شرکت های پتروشیمی داده شده هست، این شرکت ها توان دارند مواد اولیه و امکانات مورد نیازشان را با ارز خود بخرند، اظهار کرد: دیگر لازم نیست که این شرکت ها، ارز خود را به دولت بدهند و دوباره از دولت دریافت کنند. وارد کردن ارز صادراتی شرکت های پتروشیمی به بازار تعدیل شده و آنان توان دارند قویتر عمل کنند. پتروشیمی ها باید در یک سیستم رقابتی ارائه و درخواست ها عمل کنند، نه با سیاست های تحمیلی. هم چنین باید در رنجی که ازسوی بانک مرکزی به آنان ابلاغ می شود، ارز خود را به سیستم وارد کنند.

پدیدار با بیان این که برای ارز پتروشیمی ها فرمول تشریح شده هست، اظهار کرد: دولت از این طریق توان دارد با توجه به میزان تولید و ارائه فرآورده ها پتروشیمی، روی ارز تثبیت شده ای حساب کند.

وی در مورد تفاوت سیاست قبلی با سیاست کنونی بانک مرکزی توضیح داد: فرق با گذشته این هست که حالا برای همه شرکت های پتروشیمی، سقف تعیین شده هست. هم چنین برداشت ارز آنان مستقیما توسط خودشان صورت می پذیرد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی در انتهاء یادآور گردید: شرکت هایی که تولید همه روزه آنان تا یک میلیون دلار هست، نباید هیچ ارزی به سیستم وارد کنند. شرکت هایی که تولید همه روزه آنان بین یک تا سه میلیون دلار هست، باید ۳۰ درصد ارزشان را در نیما ارائه کنند. از طرف دیگر اگر شرکت ها سه تا ۱۰ میلیون دلار تولید دارند، باید ۵۰ درصد و اگر تولید آنان ۱۰ میلیون دلار به بالا باشد، باید ۷۰ درصد ارز خود را به سیستم نیما وارد کنند.

انتهای پیام