به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دولت همراه به جای اینکه احتیاج باشد مردم برای دریافت خدمات دولتی به سازمان ها مراجعه کنند، توان دارند با مراجعه به یک درگاه و در هر زمان، خدمات مورد احتیاج را دریافت کنند؛ سوژه ای که توان دارد علاوه بر شفافیت کارکرد سازمان ها، به حل چالش […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دولت همراه به جای اینکه احتیاج باشد مردم برای دریافت خدمات دولتی به سازمان ها مراجعه کنند، توان دارند با مراجعه به یک درگاه و در هر زمان، خدمات مورد احتیاج را دریافت کنند؛ سوژه ای که توان دارد علاوه بر شفافیت کارکرد سازمان ها، به حل چالش هایی نظیر آلودگی هوا، اشتغال، محیط زیست و حقوق شهروندی کمک کند.

نرم افزار دولت همراه قرار هست مرجعی معتبر برای دریافت نرم افزار ها و سیستم های موبایلی باشد و مزایایی از قبیل دسترسی فوری به نرم افزارهای همانند با امکان دسته بندی سوژه ای، بهره گیری از بازخوردهای اعضاء با هدف افزایش سطح کیفی نرم افزارها و خدمات، ایجاد مجال رشد برای فرآورده ها جدید، برخورداری توسعه دهندگان از پشتیبانی های مادی و معنوی، بررسی دوره ای و امتیازدهی مستمر به سطح خدمات ارایه شده توسط سازمان ها و نهادهای دولتی و شرکت های خصوصی دارد.

هر یک از اعضاء جهت همکاری زیادتر با مرکز اعتبارسنجی همراه از کلیه ارگان ها، سازمان های دولتی و فعالین بخش خصوصی توان دارند نسبت به ثبت نام و عرضه مشخصات سیستم های همراه خود اقدام کنند. علاوه بر این با مراجعه به وب سایت دولت همراه و یا کافه بازار توان دارید نرم افزار این سیستم را برای هر یک از سیستم عامل های آی اواس و اندروید دریافت کنید. علاوه بر این همه شهروندان توان دارند در نرم افزار دولت همراه و سیستم ۱۹۵ نقطه نظرات خود را به متولیان این سیستم منعکس کنند.

یکی از سازمان ها و ارگان هایی که برای ورود به دولت همراه وارد عرصه شده، سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری هست؛ در این باره رزگار پوراحمدی – ریاست مرکز فناوری اطلاعات سازمان میراث فرهنگی، در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی از جانب دولت تکلیف دارد که اندک اندک به حوزه دولت همراه ورود کرده و از نرم افزارهای موبایل استفاده کند، اظهار کرد: ما ستادی داریم به نام ستاد سازگاری خدمات عزیمت که وظیفه اش نظارت مستقیم بر عرضه خدمات گردشگری در کشور در طول ایام عزیمت گردشگران هست و برای اینکه بتوانیم نظارت دقیق تری روی خدمات گردشگری در کشور داشته باشیم، باید به حوزه دولت همراه ورود نماییم.

او با بیان اینکه سه دسته خدمات در سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری  وجود دارد که به فراخور سرویس گیرنده مشخص می گردد، اظهار کرد: آنچه که در توسعه دولت الکترونیکی به آن اشاره گردید این هست که بتوانیم خدمات را در این دسته بندی بگنجانیم. یک دسته خدمت به مشتریان و اعضاء هست، یک دسته خدمات با اکتساب وکارهای متفاوت و یک دسته خدماتی هست که سازمان میراث فرهنگی به دیگر سازمان ها و دستگاه های اجرایی دولت می دهد.

وی با اشاره به سیستم یکپارچه فروش بلیت اماکن تاریخی و فرهنگی کشور به عنوان یکی از خدمات گفته بود: این سیستم از سال ۹۶ توسط سازمان عرضه شده و در حال گسترش آن هستیم.

او با بیان اینکه در حوزه اطلاع رسانی خدمات گردشگری و حجم های گردشگری، پرتال جامع گردشگری کشور را در اسفند ۹۶ پرده برداری کردیم، اضافه کرد: این پورتال مجموعه جامعی از اطلاعات در مورد حجم های میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری کشور هست. جاذبه های طبیعی تاریخی، فرهنگی، اقامتگاه های بومگردی، خانه های تاریخی، روستاهای هدف گردشگری و وقایع گردشگری که در کشور وجود دارد، از طریق این پرتال اطلاع رسانی می گردد.

پوراحمدی دنبال کرد: این پرتال با آدرس visitiran.ir ir وجود دارد که در ماه های گذشته بازدید قابل ملاحظه ای داشته و ما در حوزه فنی و محتوایی در حال توسعه آن هستیم و اهتمام می کنیم سرویس های مختلفی را در آن بگنجانیم و آن را به یک مارکت پلیس یا بازارگاه مبدل کنیم که فعالین حوزه گردشگری بتوانند خدمات خود را بدون هیچ واسطه ای از طریق این پرتال به اطلاع مخاطب های برسانند.

ریاست مرکز فناوری اطلاعات سازمان میراث فرهنگی در ادامه اظهار کرد: پیشتر سیستم ای بود که به طور تلفنی سرویس دهی می کرد و ما آن را به نحو نرم افزار موبایل درآوردیم. این نرم افزار تحت عنوان نظارت بر خدمات عزیمت در مارکت های ایرانی و سایت سازمان میراث فرهنگی قابل دانلود هست و گردشگران در کل کشور، اگر از عرضه خدمات گردشگری در حوزه های متفاوت نظیر اماکن گردشگری، آژانس های مسافرتی، هتل ها، اقامت گاه های بومگرد و جایگاه ها اقامتی ناخشنودی یا شکایت و انتقادی داشته باشند، توان دارند آن را به نحو مستقیم برای ما ارسال ننمایند و ما نیز به نحو آنلاین بررسی می کنیم.

پوراحمدی با تاکید بر الکترونیکی کردن خدمات رسانی به ارباب مراجعه سازمانی به وسیله ی تکلیف دولت بر سازمان میراث فرهنگی گفته بود: ما خدمات را به نحو الکترونیکی به آدرس services.ichto.ir ir راه اندازی نمودیم که مهمترین شاخصه آن این، آنلاین کردن مکاتبه با سازمان میراث فرهنگی هست. این درخواست مستقیما وارد سیستم نوشته ها اداری ما می گردد و اشخاص برای اطلاع از وضع درخواست خود، توان دارند کد پیگیری را در سیستم وارد کنند و به نحو آنلاین گفته می گردد درخواست آنان چه فاز ای را طی می کند.

وی علاوه بر این افزود: در حوزه خدمات دیگر  هم یکی از شاخص ترین اقدامات، بحث عرضه مجوز دفاتر خدمات گردشگری و مسافری هست که اشخاص در سیستم ta.ichto.ir ir توان دارند اقدام به اخذ مجوز از سیستم ی ما کنند. در حوزه ارایه خدمات دولتی در حوزه هم یک داشبورد مدیریت اطلاعات داریم که شاخص های آماری سازمان را در خود دارد. این داشبورد را به طور وب سرویس در اختیار سیستم پایش اطلاعات کشور یا پاک هم گذاشتیم و از این طریق گزارش های دوره ای خودمان را در اختیار سایر دستگاه های اجرایی دولت قرار می دهیم.

انتهای پیام