موهبت الله ترکی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به تدوین سند توسعه استان تهران اظهار کرد: قبل از این سند نبود و تصمیم گیری در این باره سخت بود، اما امروز طبق آمار دستگاه های متولی، ۱۶ هزار کلاس درس در استان تهران احتیاج داریم. قسمت هر شهرستان در تعداد مدرسه ها […]

موهبت الله ترکی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به تدوین سند توسعه استان تهران اظهار کرد: قبل از این سند نبود و تصمیم گیری در این باره سخت بود، اما امروز طبق آمار دستگاه های متولی، ۱۶ هزار کلاس درس در استان تهران احتیاج داریم. قسمت هر شهرستان در تعداد مدرسه ها مشخص گردیده است. طی ۵ سال آینده تراکم محصلین استان تهران باید به میانگین کشوری برسد. قسمتی از مراجع این برنامه را دولت و قسمتی را خیرین مدرسه ساز تامین می کنند. هر دستگاه دولتی یا غیر آن برای ساخت مدرسه اقدام نماید باید طبق سند توسعه گام بردارد.

وی در مورد عامل افزایش ترافیک پایتخت و راهکار کاهش آن اظهار کرد: مبحث ترافیک در سند آمایش استان تهران در قالب حمل و نقل برون و درون شهری آورده شده است. اگر صبح ها ورودی های استان تهران را کاوش کنید متوجه ورود ظرفیت گسترده میلیونی مردم به استان تهران می شوید که سبب آن نبود سند آمایش است. ۵ ۵ میلیون نفر به شهر تهران وارد گردیده و شب ها بر می شوند که بیشترین قسمت را در ترافیک پایتخت دارند.

ترکی دنبال کرد: سند توسعه شهرستان های پایتخت با حضور ۲۴ ساعته استاندار و اعضای شورای برنامه ریزی در این شهرها تحقق یافته است. طبق سند توسعه، باید اشتغال و توسعه هر ساله ۷۰ روستای استان تهران عملیاتی گردد.

ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی علاوه بر این به پیشران های توسعه ای هر شهرستان و تهیه سند توسعه بر مبنای آن اشاره و اظهار کرد: تهیه سند توسعه را از شهرستان به استان آغاز نموده ایم. برای مثال یکی از پیشران های توسعه در شهرستان پاکدشت تولید گل و گیاه و گل شاخه بریده به تعداد یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون است و ظرفیت پایتخت شدن در این زمینه را دارد. برای نخستین بار مردم و مسئولین این شهر مجبور گردیدند جشنواره گل و گیاه راه اندازی کنند در حالی که وقتی وارد این شهر می شوید همه چیز غیر از یک شاخه گل، وجود دارد.

وی تاکید کرد: در سند آمایش، استان تهران را تقدیم به ۵ بخش کردیم. برای مثال شهرستان های شرقی در توسعه گردشگری مناسب است. بر طبق سند توسعه در توسعه گردشگری این ناحیه ۳۰ نقطه شناسایی شده است. ۴ ۴ روستا هم به عنوان نقطه بوم گردی انتخاب گردیده اند که آغاز کار آن با مردم بوده است نه دولت. به شرط مشارکت بانک ها تسهیلات شایسته ای برای این برنامه قطعی شده است.

ترکی  دنبال کرد: برای نخستین بار است که ما برای تهیه سند توسعه استان تهران در انتظار دستگاه ملی نماندیم و خودمان از شهرستان ها آغاز کردیم. در تامین مراجع مالی جدولی تهیه کردیم که ستون اول آن مراجع دولت و حدود ۱۱ ستون دیگر آن مراجع غیر دولتی است. وقتی که سخن از توسعه متوازن و عادلانه می زنیم دیگر لابی گری و ارتباطات معنایی ندارد و دستگاهی توان ندارد با قانون شکنی کار خاصی انجام دهد ما در مقابل این درخواست ها محکم ایستاده ایم.

وی اضافه کرد: در جلسه تصریح سندهای توسعه ای اعلام نمودیم بخش نظارتی بر اجرای سند معطوف است. دستگاه های ناظر نظیر سازمان بازرسی، دیوان محاسبه های و بازرسی دستگاه های اجرایی بر روند اجرای سند نظارت می نمایند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در مورد ایجاد اشتغال در قالب سند توسعه استان تهران به امکان ایجاد ۱۵۰ هزار شغل شناسنامه دار به طور هر ساله در قالب این برنامه اشاره نمود و اضافه کرد: در حوزه اشتغال و ایجاد مجال شغلی برای مردم به سراغ بخش خصوصی و استارتاپ ها رفتیم. یکی از خدمات بخش خصوصی که به زودی اجرایی می گردد سیستم خدمات “خوش” یکی از خدمات بخش خصوصی که به زودی اجرایی می گردد سیستم خدمات “خوش” ۲۴ ساعته است و ۱۲۰ هزار مجال شغلی ایجاد می کند. تا ۴ سال آینده باید در استان تهران ۴۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم، در حالی که به باور من ما توان داریم سالی ۱۵۰ هزار شغل شناسنامه دار ایجاد کنیم. برای تحصیل کرده های جویای کار اتحادیه ای تشکیل می گردد که با مدیریت خود این اشخاص است.

انتهای پیام