در بین حدود ۱۱ هزار خودرویی که در گمرک مانده و البته عموما پیش فروش شده اند، حدود ۶۴۰۰ دستگاه ذی ربط به جریان ثبت توصیه های غیرقانونی هست که در سال گذشته با تخلفاتی انجام گردید و با فرمان مرجع قضایی امکان ترخیص ندارند و مابقی نیز به سبب ممنوعیت فعلی ثبت توصیه، امکان […]

در بین حدود ۱۱ هزار خودرویی که در گمرک مانده و البته عموما پیش فروش شده اند، حدود ۶۴۰۰ دستگاه ذی ربط به جریان ثبت توصیه های غیرقانونی هست که در سال گذشته با تخلفاتی انجام گردید و با فرمان مرجع قضایی امکان ترخیص ندارند و مابقی نیز به سبب ممنوعیت فعلی ثبت توصیه، امکان ترخیص ندارند.

در حالی در راس واقعه ی این خودروها و حاشیه های آن گمرک قرار دارد و سر انجام باید ترخیص از این بخش صورت پذیرد که دریافت توضیح هایی از گمرک از این حکایت دارد که تا وقتی که مجوزی از سوی دولت ابلاغ نشود، این امکان وجود ندارد.

طبق اعلام گمرک، گمرک سیاست گذار و قانون گذار نیست و باید از طریق مراجع بالادستی من جمله سازمان توسعه تجارت و با فرمان دولت مجوز ثبت توصیه صادر و به گمرک ارسال گردد تا بتواند در چارچوب مقررات و تشریفات گمرکی و علاوه بر این ضابطه های فنی خودرو، مورد ارزیابی قرار گیرد و مجوز ترخیص آن صادر گردد، این در حالی هست که تاحالا چنین ابلاغیه و مجوزی برای گمرک ارسال نشده هست.

علاوه بر این سازمان توسعه تجارت نیز توان ندارد به خودی خود مجوز ثبت توصیه را برای این خودروها صادر کند، چون که ممنوعیت از سوی دولت بوده و باید از این مسیر ممنوعیت کنسل گردد و با ابلاغ به وزارت صمت به سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی ابلاغ این بخشنامه ها به گمرک به آن اعلام و کارهای لازم صورت گیرد. با این وجود درباره خودروهایی که مجوز ثبت توصیه داشته اند و در شمار ۶۴۰۰ خودروی ثبت توصیه شده غیر مجاز قرار ندارند، گمرک تا به حال با مجوز دولت و در چارچوب مقررات و ضواب ابلاغی هیات وزیران مجوز ترخیص آنان را صادر نموده هست.

بر طبق اعلام گمرک، خودروهای فعلی مانده در گمرک ها، مجوز ثبت توصیه ندارند و تا هنگامی که مجوزی از سوی دستگاه های ذی ربط به آن ابلاغ نشود، ترخیصی انجام نخواهد داد. این در حالی هست که تاکید موخر معاون اول ریاست جمهور  نیز بر این هست که خودروهایی که مشکلی ندارند و به صورت قانونی روال خود را طی کرده اند به آنان اذن ترخیص داده گردد.

گمرک بر این تاکید دارد که در همه مورد ها اگر کالای وارداتی مجوزهای لازم و قانونی را اخذ کرده باشد، به صورت حتم در چارچوب قوانین ترخیص آن از سوی گمرک انجام خواهد گردید که این اقدام نیز زمان محدودی داشته و بین سه ساعت تا سه روز انجام می گردد، ولی اگر مشکل قانونی وجود داشته و مجوز ترخیص وجود نداشته نباشد، گمرک نیز در چارچوب قانون از این مبحث اجتناب خواهد کرد.

انتهای پیام