معاون سازمان توسعه تجارت ایران جدیدا در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران از کاهش ۱۴ درصدی صادرات فرش و صنعت های دستی اطلاع داد که در این ارتباط رضی حاجی آقامیری – ریاست کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران – در اظهار کرد وگو با ایسنا، ضمن تایید این خبر […]

معاون سازمان توسعه تجارت ایران جدیدا در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران از کاهش ۱۴ درصدی صادرات فرش و صنعت های دستی اطلاع داد که در این ارتباط رضی حاجی آقامیری – ریاست کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران – در اظهار کرد وگو با ایسنا، ضمن تایید این خبر اظهار کرد: اعتبار هر ساله صادرات فرش ایران حدود ۴۰۰ میلیون دلار بود که ۱۲۰ میلیون دلار آن به آمریکا صادر می گردید.

وی از اروپا، کشورهای عربی و خاور دور به عنوان دیگر مقاصد صادرات فرش ایران یاد کرد و اظهار کرد: در سال های گذشته اعتبار صادرات فرش ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار بوده که رقم اندکی هست.

حاجی آقامیری با بیان این که وضع صادرات فرش قبل از توقف صادرات به آمریکا نیز خوب نبود، اظهار کرد: کاهش صادرات فرش ایران متاثر از عاملان داخلی و بیگانه هست، چون که از سویی تقاضای فرش دستبافت به ویژه از سوی اروپا کسرشده و در مواردی نیز رقبا در بازار جای ایران را گرفته اند. از سوی دیگر سیاست های دولت های متفاوت در بخش صادرات و به ویژه صادرات فرآورده ها غیرنفتی مناسب نبوده هست.

ریاست کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران علاوه بر این مشکلات ذی ربط به نقل و انتقالات مالی متاثر از تحریم ها و اجرای پیمان سپاری ارزی را از عاملان کاهش صادرات فرآورده ها ایرانی برشمرد.  

انتهای پیام