دکتر سهراب دل انگیزان در اظهار کرد و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به آغاز خریدهای احتیاطی از سوی مردم و انبار کردن بعضی از کالاها، اظهار کرد: وقتی مردم اعتمادشان را به مسئولان از دست می دهند و خواهند دید که مسئولان فکری برایشان نمی کنند، خودشان دست به کار می گردند. وی […]

دکتر سهراب دل انگیزان در اظهار کرد و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به آغاز خریدهای احتیاطی از سوی مردم و انبار کردن بعضی از کالاها، اظهار کرد: وقتی مردم اعتمادشان را به مسئولان از دست می دهند و خواهند دید که مسئولان فکری برایشان نمی کنند، خودشان دست به کار می گردند.

وی دنبال کرد: این خریدهای مردم عکس العمل مشخصی به کارکرد مسئولان هست که تجارب گذشته نشان داده در مواقع بحران به خوبی در کنار مردم نبوده اند.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه نمونه کارکرد ضعیف سامانه دولتی را در مدیریت بحران ارز دانست و یادآوری کرد: مردم نگاه کردند که بالا رفتن نرخ ارز چه طور زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داد و بعضی اقلام بنیادی مردم حتی برنج وارداتی ناشی از نرخ ارز گران گردید.

به باور دل انگیزان، دولت در این شرایط حتی یک برنامه مشخص، منطقی و قابل اجرا برای مدیریت بحران ارز عرضه نداد که مردم دلگرم گردند.

وی با بیان این که نرخ تورمی که توسط مراجع رسمی و بانک مرکزی عرضه می شود با آنچه که مردم در عمل در بازار خواهند دید متمایز هست، اظهار کرد: وقتی مردم در عمل خواهند دید قدرت خریدشان تا یک سوم کاهش یافته، اما آمارها به گونه دیگری هست، اعتمادشان را از دست می دهند.

وی به مورد ها مکرر خبرهایی که در مورد احتکار انتشار می یابد هم اشاره داشت که عامل دیگری برای بی اعتمادی مردم هست.

دل انگیزان با بیان این که مجموعه این عاملان موجب از دست رفتن اعتماد اجتماعی شده، اظهار کرد: در این شرایط مردم خود دست به کار شده اند تا کالاهای مورد نیازشان را تامین و ذخیره کنند.

این استاد دانشگاه با بیان این که در این شرایط نباید یک طرفه مردم را زیر سؤال ببریم که به چه سبب از فروشگاه ها خرید می افزایند، این رویکرد مردم را واکنشی به کارکرد غلط مسئولان دانست.

دل انگیزان با بیان این که نمی شود مردم ایران را با مردم کشورهای  اروپایی، ژاپن و … قیاس کرد که در زمان بحران نه فقط خرید فراوان انجام نمی دهند لکن آنچه که در خانه دارند نیز به فروشگاه ها می برند تا دیگران استفاده کنند، یادآوری کرد: این کار گرچه قشنگ هست، اما مردم این کشورها مدام خبرهایی از اختلاس چند هزار میلیاردی، احتکار و … نمی شنوند که اعتماد خود را از دست بدهند.

  به گفته این کارشناس مساله های اقتصادی، در فاز بعدی دولت باید برای مردم بسته های حمایتی مد نظر داشته باشد تا مردم بدانند برنامه مشخصی برای گذر از شرایط بحرانی وجود دارد و قسمتی از قدرت خرید از دست رفته آنان جبران شود.

دل انگیزان همکاری دادن خود مردم در امور را نیز ضروری قرائت کرد که موجب بازگشت اعتماد آنان خواهد گردید.

وی معتقد هست، اگر دولت فکری به حال این وضع نکند، افزایش خرید از سوی مردم به ایجاد تقاضای کاذب و بالا رفتن نرخ ها دامن خواهد زد.

انتهای پیام