به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، شامگاه روز گذشته سید محمد بطحایی در  عزیمت به استان خراسان رضوی با حضور در آئین نکوداشت یکصدمین سالگرد تأسیس آموزش و پرورش گناباد که با حضور جمعی کثیری از اقشار متفاوت مردم من جمله فرهنگیان وهمچنین عده ای از خیرین مدرسه ساز در  دبیرستان خیرساز محمودیه شماره ۱۸خیامی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، شامگاه روز گذشته سید محمد بطحایی در  عزیمت به استان خراسان رضوی با حضور در آئین نکوداشت یکصدمین سالگرد تأسیس آموزش و پرورش گناباد که با حضور جمعی کثیری از اقشار متفاوت مردم من جمله فرهنگیان وهمچنین عده ای از خیرین مدرسه ساز در  دبیرستان خیرساز محمودیه شماره ۱۸خیامی گناباد برگزار گردید، اظهار کرد: این جشن، تکریم فرهنگ در منطقه فرهنگ خیز گناباد است ومن چنین برنامه ارزشمندی را به همه فرهنگیان تبریک می گویم

بطحایی تفاوت موجود بین خیلی از کشورها را متاثر از تفاوت  در آموزش و پرورش عمومی آنان دانست و تصریح نمود: با توجه  به  پشتوانه های شگرف علمی و فرهنگی کشور، اگر روزی آرزو کنیم که مشکلات کاهش پیدا کند، جایی که باید این آرزو پژوهشگر گردد مدرسه است.

وی  شکل و شمایل فردای کشور را مشروط به برنامه های امروز آموزش و پرورش در مدرسه ها برشمرد و افزود: شایستگی های آموزش و پرورش ما خیلی زیادتر از آنچه امروز وجود دارد، است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: جواب این سؤال که آموزش و پرورش ما چه طور باید باشد که هم دنیای آباد  و آخرتی آباد را برای محصلین به ارمغان بیاورد؟ جواب آن در سند دگرگونی آمده است، در نتیجه برای تحقق کامل آن باید کوشش کنیم.

وی دنبال کرد: شهدا و ایثارگران و همه افرادی که جان و مال خود را برای این مملکت دادند هدفشان ترسیم آینده ای روشن برای کشور بود تا هرگز مشکلات امروز در کشور به وجود آید.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: اگر آنچه درسند دگرگونی ترسیم شده پژوهشگر گردد کشور به افق روشنی خواهد رسید اما در کمال تأسف علیرغم سابقه های فرهنگی هنوز تا تحقق اهدافمان فاصله داریم.

وی اظهار کرد: هنوز معلمان ما در گیر مسایل و مشکلات معیشتی می باشند این در حالی است که تمام امید جامعه برای توسعه و پیشرفت کشور  به آنهاست.

بطحایی با اشاره به تلاش های صورت گرفته پس از انقلاب اسلامیگفت: اما مشکلات باقی است ودلیلش این است که مسئولان وقت تنها به افق نگاه می کرده اند اما حرکتی برای رسیدن به افق انجام ندادند.

وی اضافه کرد: وقتی از مبدل مدرسه به محل زندگی دانش آموز سخن می گوییم دیگر دانش آموز نباید دلهره رفتن به مدرسه را داشته باشد و یادگیری باید در دانش آموز شادی و نشاط ایجاد کند در نتیجه هرچه شادی و نشاط را در مدرسه از بچه ها می گیرد باید حذف نمود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح نمود: در دولت دوازدهم باحذف آزمونهای دوره خستین نخستین قدم عملی در تغییر مسیر تعلیم وتربیت برداشتیم، کودکان نیازی به کتاب های کمک آموزشی ندارند و اذن دهیم معلم درباره مباحث متفاوت اجتماعی گفت وگو کنند، دانش آموزان  باید مدارا کردن، عشق ورزیدن، علاقه مندی،دستگیری دیگران، ایثار  وسایر مولفه ها و مهارت ها ی تربیتی را در مدرسه تمرین کنند، متاسفانه با تسلط آموزشی این اغراض با اهمیت یا کم رنگ شده یا کنار گذاشته شده اند.

وی دنبال کرد: هرچند عاملان مختلفی در بروز ناهنجاری های اجتماعی دخیل است امایکی از علل شلوغی کلانتری ها و راهروهای دادگستریها عدم مهارت آموزی محصلین در مدرسه است.

عضو کابینه تدبیر و امید افزود: معلمی که وادار است برای گذران زندگی شغل دوم داشته باشد چنان که باید در تربیت  محصلین موفق نخواهد گردید.

وی اضافه کرد:نگاه نابجایی یک معلم به یک دانش آموز امکان دارد تا سال ها روی شخصیت دانش آموز تاثیر گذار باشد در حالتی بروز خطا در سایرصنوف چنین اثر ماندگاری ندارد.

بطحایی اظهار کرد: در زمینه ایجاد دگرگونی و تفویض اختیار به مدرسه ها از مهرماه ۹۷بخشی از ساعات تعلیم را در اختیار مدرسه و معلم قرار می دهیم تا در سه سال دوم خستین و دوره اول  متوسطه مدیر و مربی پرورشی در هفته به مدت دو ساعت مهارتهای اجتماعی را به دانش آموزان  بیاموزند، مربی پرورشی نباید در مدرسه تنها مشغول انجام مناسبات باشد لکن مجال پرداختن به سایر امور اجتماعی را نیز داشته باشد.

وی بالا بردن سطح مهارت های معلمان در زمینه اجرای سند دگرگونی را خیلی با اهمیت برشمرد و اضافه کرد: البته علیرغم همه مشکلات معلم باید مطالعه داشته باشد و اطلاعاتش به روز باشد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در سال تحصیلی جدید گام جدی در دگرگونی مدرسه ها خواهیم برداشت و به مدرسه ها تفویض اختیار خواهیم کرد.

به گزارش خبرنما به نقل از مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی دنبال کرد: به لطف خداوند لایحه رده بندی را آماده کردیم و به دولت تحویل می دهیم و مجلس شورای اسلامی نیز در انتظار این لایحه است البته باید بدانیم رده بندی تنها افزایش حقوق نیست لکن بالا بردن صلاحیت ها را نیز به دنبال خواهد داشت.

بطحایی اظهار کرد: اصلاح وضع فعلی آموزش و پرورش احتیاج به حوصله، نقشه و مدل دارد اما نباید احساسی و هیجانی تصمیم گرفت و باید پازلها را به نحو صحیح درکنار هم قرار دهیم تا مشکلات  برطرف گردد،به عنوان یک معلم باتجربه میگویم معلمی با اهمیت است البته اگر علاقه و داعیه کافی وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است در این مراسم از تمبر و پوستر یادبود یکصدمین سال تأسیس آموزش و پرورش گناباد با حضور وزیر پرده برداری گردید.

انتهای پیام