چون که زیادی از شرکت ها در بورس اوراق بهادار محصولاتی صادرات کانون دارند و با افزایش نرخ دلار درآمدشان “به تومان” علاوه بر این در این مدت نرخ فرآورده ها اولیه، زمین و ساختمان و در کل “دارایی ها” این مباحث نه به دلیل حال خوب بورس یا صنعت، بلکه ناشی از وضع نابسامان بازار […]

چون که زیادی از شرکت ها در بورس اوراق بهادار محصولاتی صادرات کانون دارند و با افزایش نرخ دلار درآمدشان “به تومان”

علاوه بر این در این مدت نرخ فرآورده ها اولیه، زمین و ساختمان و در کل “دارایی ها” این مباحث نه به دلیل حال خوب بورس یا صنعت، بلکه ناشی از وضع نابسامان بازار ارز بود به به صورتی که در مقطعی نرخ دلار تا کانال ۱۹ هزار تومان رشد کرد و فعالین بازار سرمایه به رشد نرخ سهام، مخصوصا در شرکت های صادرات کانون امیدوار گردیدند.

این شرایط موجب گردید نوسان گیران بازار سهام بیشتر از هر سال دیگری اقدام به نوسانگیری کنند و پول های هنگفتی را تصاحب کردند. بنابراین این جو مثبتی که متاثر از وضع خاص بازار ارز  و در پی آن تبلیغات ناصحیحی که آگاهانه یا ناآگاهانه برای بازار سهام انجام قبول کرد بود،  سبب گردید زیادی از مردم ناآشنا با بورس نیز تصمیم دریافت کنند در  بورس به صورت مستقیم سرمایه گذاری کنند. غافل از اینکه سرمایه گذاری در این بازار احتیاج به مدت ها مطالعه و ارزیابی دقیق صورت های مالی شرکت های بورسی دارد و علاوه بر این داشتن تجربه معاملاتی سوژه ای هست که یک شبه به دست نمی آید.

اما در هر حال عده ای از مردم عادی که تا کنون در بازار سهام، داد و ستدی نکرده بودند، تحت خبر ها مثبتی که از آن یاد گردید به سمت این بازار آمدند و بنابراین تعداد سرمایه گذارانی که به سبب عدم آگاهی و کم تجربه بودن زیان نگاه کردند بسیار افزایش یافت.

علاوه بر این با نزدیک تر شدن به نیمه سال ۱۳۹۷ با توجه به رکورد شکنی های نماگر کلیدی بازار سرمایه و تیتر یک شدن این مبحث، اشخاص بیشتری تصمیم گرفتند وارد بازار سهام گردند به به صورتی که بر طبق آمار رسمی شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه در مرداد و شهریور ماه سال کنونی ۱۴۲ هزار کد سهامداری

اما حدود ۱۰ روز پیش با کاهش نرخ دلار، بورس تهران نیز با سقوط یکباره نرخ قسمت ها رو به رو گردید و زیادی از اشخاص ناآشنا با بازار سرمایه که به امید به دست آوردن نفع، کد معاملاتی گرفته  و مستقیما وارد خرید و فروش سهام شده بودند با زیان رو به رو گردیدند. در روزهای گذشته نیز گرچه نرخ دلار با رشد رو به رو گردید و دیگربار کانال ۱۵ هزار تومانی را پشت سر گذاشت، اما افت نرخ ها در بازار سهام همچنان ادامه پیدا نمود.

در عین حال توسط بعضی از شبکه های مجازی شنیده می گردید که با کاهش نرخ ارز مردم برای گرفتن کد سهامداری صف کشیدند که این خبر ها حقیقی به نظر نمی رسید چون که بازار ارز و بازار سهام، دو بازاری هستند که هم پای هم پیش می روند و این طور نیست که در وضع اقتصاد فعلی بازار سهام بتواند یک شبه جایگزین بازار ارز گردد. هر چند که واضح هست سیاست های اقتصادی مسئولین بازار سرمایه و وزارت اقتصاد باید به سمتی پیش روند که سرمایه ها به سمت بازارهای مولد من جمله بازار سرمایه حرکت کند و بازارهای رسمی گزینه اول مردم برای سرمایه گذاری باشند.

باید بدانیم با توجه به آماری که شرکت سپرده گذاری مرکزی در اختیار رسانه ها قرار داده، زمانی مردم برای گرفتن کد معاملاتی اقدام کردند که بازار ارز و بازار سهام هم پای هم رو به رشد بودند و به احتمال زیاد خبر ها صف کشی مردم در جلوی در کارگزاری ها برای گرفتن کد معاملاتی اگر هم حقیقی بود، ذی ربط به زمان رشد نرخ ها بوده هست. البته همانطورکه گفته گردید افرادی هم بودند که تجربه خرید و فروش در بازار سرمایه را نداشتند و تحت جو روانی موجود این خبر ها را باور کردند و اقدام به تهیه کد سهامداری کرده و به صورت مستقیم سهام خریدند.

دیده می گردد زیادی از حرفه ای ها که گاها سمت هایی هم در بازار سرمایه ایران دارند با تبلیغات ناصحیح مردم را تشویق به سرمایه گذاری مستقیم در این بازار می کنند در این خصوص باید دقت داشت که اگر تنها از منظر اقتصاد بخواهیم حرف بزنیم افرادی که بازی را بلد هستند مطمئنا متمایل هستند با افرادی که قواعد بازی را نمی دانند بازی کنند و بی هیچ چون و چرایی تنها پیروز بازی باشند.

از سویی نباید فراموش کرد که صندوق های سرمایه گذاری هم در بورس وجود دارند که اشخاص غیر حرفه ای توان دارند در آنان سرمایه گذاری کنند، ولی با قیاس نرخ نفع آنان با بازارهای موازی، این سرمایه گذاری در وضع فعلی چندان منطقی به نظر نمی آید چون که اگر حتی از بازار ارز بگذریم در حال حاضر در بازار پول، نرخ سپرده های بلند مدت بیشتر از ۲۰ درصد و هم پای صندوق های سرمایه گذاری در بورس پیش می رود. افزایش نرخ نفع سپرده ها نیز با هدف جمع کردن نقدینگی از بازار ارز توسط بانک مرکزی اتخاذ شده هست. بنابراین اگر  تبلیغات ناصحیح برای بازار سرمایه ادامه داشته باشد در آینده نزدیک شاهد می باشیم که عده ایی ناآشنا با بازار سهام، به این بازار ورود کرده و با زیان های بزرگی رو به رو گردند.

گزارش از محمدرضا چراغی- ایسنا

انتهای پیام