به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل ریاست اتاق بازرگانی ایران طی نامه ای به معاون اول ریاست جمهور، ضمن اشاره به نبود بستر لازم برای اجرای دستورالعمل طرح پیمان سپاری ارزی، خواستار اعمال اصلاحاتی در این طرح گردید. وی با تاکید بر “لزوم پرهیز از صادر کردن بخشنامه های متوالی بدون توجه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل ریاست اتاق بازرگانی ایران طی نامه ای به معاون اول ریاست جمهور، ضمن اشاره به نبود بستر لازم برای اجرای دستورالعمل طرح پیمان سپاری ارزی، خواستار اعمال اصلاحاتی در این طرح گردید. وی با تاکید بر “لزوم پرهیز از صادر کردن بخشنامه های متوالی بدون توجه به سازوکارهای اجرایی آن ها”،   

  در این باره محمد لاهوتی – رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، در اظهار کرد وگو با ایسنا، تصریح نمود: تفاوت اصلاحیه صورت گرفته در این است که برای تمام کالاها اعم از شرکت های کوچک و بزرگ که برای برگشت ارز حاصل از صادراتشان مهلت مدنظر داشته شده، پتروشیمی ها، فلزات رنگی و فولادی ها نیز مشروط بر تایید وزارت صمت می توانند به غیر از ارائه ارز سیستم نیما، به روش واردات در برابر صادرات، واگذاری اظهارنامه ارزی به واردکننده  یا سپرده گذاری برطرف پایبندی کنند که پیشتر منحصرا برای صادرکنندگان کوچک و متوسطه امکانپذیر بود.

رییس کنفدراسیون صادرات اضافه کرد: در نتیجه تمام شرایط برای فعالیت همه شرکت ها اعم از پتروشیمی ها، کشاورزی و همه شرکت های صادراتی بصورت یکسان و به همان شیوه بخشنامه ابلاغی می باشد.

پیمان سپاری ارزی، خلاف قانون صادرات و واردات است

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت پیمان سپاری ارزی را برای برگشت ارز حاصل از صادرات مطرح کرده است، تصریح نمود: به صورت کلی با پیمان سپاری مخالفیم و می اندیشیم پیمان سپاری و اخذ پایبندی برای برگشت ارز حاصل از صادرات برای صادرات غیر پایه نفتی، خلاف قانون صادرات و واردات است.

لاهوتی اظهار کرد: در حال حاضر، نرخ ارز بازار آزاد در صرافی ها و نرخ ارز در سیستم نیما فاصله چشم گیری پیدا نموده است. اگر چه طبق اظهار نظر مدیران، امکان دارد معاملات ارز آزاد، تنها سه درصد یا کمتر از کل ارز مورد درخواست ها باشد ولی باید این حقیقت را قبول کنیم که تاثیرپذیری نرخ ها در جامعه، از نرخ ارز در بازار آزاد بوده و این مبحث بر کل اقتصاد تاثیر منفی می گذارد.

فاصله بیشتر از ۵۰ درصدی نرخ ارز در بازار آزاد و سیستم نیما

وی اضافه کرد: اگر انتظار این است که کل ارز صادراتی از طریق سیستم نیما وارد و استفاده گردد، پس بانک مرکزی بایستی تدابیری را اتخاذ نماید که نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد بهم نزدیک شوند، چراکه در غیراین صورت صادرکنندگان کالاهای غیر پایه نفتی، باید مواد اولیه خود را در بازار با نرخ ارز آزاد تهیه کرده و با پایبندی ارزی با نرخ نیما که ۵۰ درصد کمتر از نرخ آزاد است واگذار نمایند که در عمل امکانپذیرنیست.

لاهوتی با تاکید بر لزوم کاهش فاصله میان نرخ بازار ثانویه با بازار آزاد اظهار کرد: دولت در فروردین سال کنونی با تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار، اعلام نمود که تنها این نرخ را به رسمیت می شناسد و هیچ گونه خرید و فروش خارج از این نرخ مجاز نیست. در حالیکه طرحی برای به رسمیت شناختن بازار آزاد ارز نداشت. به همین سبب فاصله نرخ دلار دولتی با بازار آزاد، جذابیت های بسیاری را برای دریافت ارز دولتی فراهم کرد و سوءاستفاده هایی را شکل داد و سر انجام دولت تصمیم گرفت با تمام کسانی که از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده نمود اند با کنترل نرخ ها یا دریافت مابه التفاوت ارزی، این فاصله را جبران کند.

وی اضافه کرد: بر این اساس حتی موجی از انتشار لیست شرکت ها و نام های تشکیل شد که دلار دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده اما تخلف کرده اند اما آیا نتیجه مد نظر بدست آمد؟!

خطر افزایش واردات

رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی اظهار کرد: در حال حاضر نیز نرخ دلار نیمایی با نرخ بازار آزاد فرق دارد و همین امر توان دارد جذابیت واردات را دوباره افزایش دهد و مباحث قبلی تکرار گردد.

این عضو شورای اظهار کرد وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: این در حالی است که بازار باید طبق سیاست شناور مدیریت گردد و جلو رود و دولت در آن نقش نظارتی و مؤثر داشته باشد که بتواند شکاف بین ارز بازار آزاد و نیما را با تفاوت حداکثر یک یا دو درصد حفظ نماید. در غیراین صورت، بخشنامه ها و دستورالعمل های مکرر ارزی، علاوه بر اینکه بازار ارز را کنترل نخواهد کرد لکن دولت را در رسیدن به اغراض خود با مشکل رو به رو خواهد گردید.

انتهای پیام