به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا منطقه کرمانشاه، بیستم مردادماه ۱۳۵۸ گروه های ضدانقلاب در روستای قوری قلعه جمع شدند و قطعنامه ای تنظیم نمودند و در آن خواستار تشکیل شورای شهرستان پاوه و خارج شدن پاسداران از منطقه و دادن خود مختاری به کردستان بودند. اما مردم پاوه بر علیه ضد انقلاب تظاهرات […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا منطقه کرمانشاه، بیستم مردادماه ۱۳۵۸ گروه های ضدانقلاب در روستای قوری قلعه جمع شدند و قطعنامه ای تنظیم نمودند و در آن خواستار تشکیل شورای شهرستان پاوه و خارج شدن پاسداران از منطقه و دادن خود مختاری به کردستان بودند.

اما مردم پاوه بر علیه ضد انقلاب تظاهرات کردند و در فرمانداری متحصن شدند و خواستار اعزام نیروهای کمکی برای ایجاد  امنیت در شهر شدند. چند روز بعد ۶۰ نفر پاسدار به فرماندهی اصغر وصالی به پاوه اعزام شده و عده ای از پاسداران سپاه کرمانشاه توسط بالگردهای هوانیروز نیز  به این شهر جابه جا و در آنجا مستقر شدند.

نیروهای ضدانقلاب با گرایشهای متفاوت خود را به قوری قلعه رساندند و  بعداز ظهر روز ۲۴  مردادماه ۱۳۵۸ به پاوه حمله کردند. با تاریک شدن هوا حمله وسیع ضدانقلاب از همه جهت آغاز گردید.

  پاسگاه ژاندارمری در محاصره ضدانقلاب قرارداشت، اما نیروهای مستقر در آن دلاورانه می مبارزه کردند. 

 اصغر وصالی که شرایط را برای دفاع چندان مناسب نمی دید به پاسداران ما بقی در شهر فرمان داد که به طرف ساختمان سپاه عقب نشینی کنند.

نیمه های شب درگیری به داخل شهر کشیده گردید، ساعتی بعد اشخاص مسلح وارد بیمارستان پاوه شدند. عده ای از نیروهای پاسدار که در آنجا بستری بودند بی رحمانه و به فجیع ترین وضعیت به شهادت رسانند.

خبر ها ترسناک پاوه یکی پس از دیگری به مرکز کشور می رسید. دکتر چمران از جانب دولت و تیمسار فلاحی فرمانده نیروی زمینی ارتش و سه نفر از پاسداران نخست وزیری بهمراه مقادیری مهمات به واسطه یک دستگاه بالگرد هوانیروز زیر رگبار دشمن خود را به پاوه رساندند. حضور دکتر چمران به رزمندگان روحیه داد.

شرایط نا امیدی حاکم بود، از ۶۰ پاسدار غیرمحلی عده ای شهید و عده ای نیز زخمی شده بودند. با تاریک شدن هوا نیروهای حزب دمکرات خود را به جایگاه ها حضور پاسداران نزدیک کرده و از هر طرف دست به حمله زدند. پاسگاه ژاندارمری به فرماندهی دلاور مردی از سبز پوشان سپاه استان کرمانشاه سردار آیت شعبانی هدایت می گردید.

بالگرد امداد به طرف پاوه به پرواز درآمد، قدری آذوقه و مهمات زیر رگبار گلوله تخلیه و عده ای از مجروحین بهمراه تیمسار فلاحی جهت ارسال کمک زیادتر به پاوه به سمت کرمانشاه به پرواز درآمد.

همان روز هواپیمای جنگنده «فانتوم» که برای شناسایی و کمک رفته بود در چهار کیلومتری شرق پاوه به کوه برخورد و هر دو خلبانش شهید شدند. ساعت ۱۶ همان روز بالگرد دوم که حامل آذوقه و عده ای نیروی کمکی از سپاه کرمانشاه بود بر زمین نشست و پس از آن در بازگشت درحالی که حامل عده ای از مجروحین برای اعزام به کرمانشاه  بود،  در اثر تیراندازی ضدانقلاب ملخ بالگرد به تپه مجاور محل فرود اصابت و در اثر برخورد آن با زمین سرنشینان بالگرد بهمراه عده ای از نیروهایی که در اطراف بالگرد بودند و دو خلبان آن شهید شدند.

در شب بیست و ششم مرداد سال ۵۸ غرش مسلسل ها، صدای منفجر شدن خمپاره ها قطع نمی گردید، ضدانقلاب جلو می آمدند، خانه های شهر را غارت می کردند بین مهاجمان و اشخاص بومی درگیری بوجود می آمد. بلندگوهای ضدانقلاب به مردم اعلام می کردند حزب اعلام کرده هر کس به ما ملحق شود در امان هست، منحصرا پاسدارها و دکتر چمران را تحویل بدهید. در برابر آنان بلندگوی خانه پاسداران روشن و به مردم اعلام می کرد  از ضدانقلاب نهراسید ما خبر داریم نیروی کمکی در راه هست.

صبح بود، رادیو فرمان تاریخی حضرت امام(ره) را خطاب به نیروهای مسلح و دولت مبنی بر اینکه به دولت، ارتش و ژاندارمری هشدار می داد  که اگر با توپ ها و تانک ها و قوای مجهز تا ۲۴ ساعت دیگر حرکت به سوی پاوه نشود همه را مسئول می دانند، پخش گردید.

امام خمینی(ره) به عنوان ریاست کل قوا به ریاست ستاد ارتش فرمان داد که فوراً با امکانات کامل عازم منطقه گردند و  بدون مرگ وقت با تمام امکانات به سوی پاوه حرکت کنند.

بدنبال صادر کردن فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) نیروهای مسلح بهمراه نیروهای مردمی به سمت پاوه حرکت کردند. شور و هیجان سراسر کشور را فرا گرفت، اقشار متفاوت مردم پس از اعلام آمادگی خواستار معیت با رزمندگان اسلام برای آزادسازی شهر پاوه شدند.

  جوانان مدافعی که از پاوه دفاع می کردند با صادر کردن فرمان امام (ره) روحیه گرفته و قبل از رسیدن قوای کمکی زیادی از موقعیت های ضدانقلاب را فتح و شهر را آزاد کردند و با رسیدن نیروها پاوه را پاکسازی و ضد انقلاب را تعقیب کردند و اینچنین پاوه ایام به یاد ماندنی خود را تجربه نمود.

انتهای پیام