سید حسین میرشفیع در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از کلیدی ترین دغدغه های ما در عرصه راه سازی بحث تامین نیازهای اولیه هست که قیر یکی از کلیدی ترین این نیازها محسوب می شود. معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت با بیان اینکه متاسفانه قیر مورد احتیاج در سال […]

سید حسین میرشفیع در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از کلیدی ترین دغدغه های ما در عرصه راه سازی بحث تامین نیازهای اولیه هست که قیر یکی از کلیدی ترین این نیازها محسوب می شود.

معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت با بیان اینکه متاسفانه قیر مورد احتیاج در سال جاری به صورت کامل در اختیار راه سازان قرار نگرفته هست، تاکید کرد: علی رغم آنکه در دو ماه پیش وضع تحویل قیر بهبود یافته و فرآیند تحویل قیر با سرعت زیادتر و نرخ پایین تر نسبت به بازار آزاد روبه رو شده، اما هنوز فاصله زیادی با قسمت ۵۴ درصدی داریم.

میرشفیع در مورد چگونگی اختصاص سهمیه قیر به عرصه راه سازی توضیح داد: طبق معمول با توجه به ارزش پروژه های راهی در قوانین بودجه سالانه، وزارت نفت دارای تعهد می شود که قیر را به دست راه سازان برساند. هرچند در سال جاری هنوز بخش زیادی از این تعهد اجرایی نشده و با توجه به این که ما به فصل سرد سال دست یافته ایم، حتی اگر قیر به صورت کامل تامین شود نیز امکان کار در زیادی از پروژه های زیرساختی به سبب سرمای هوا وجود ندارد.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر با توجه به بالارفتن نرخ قیر در طول ماه های گذشته، وزارت نفت بحث تامین ریالی قیر را در دستور کار قرار داده بود که با پیگیری کمیسیون عمران در پی آن هستیم که همان قیر اعلام گردیده طبق تناژ به راه سازان تحویل داده شود تا قسمتی از مشکلات موجود در این حوزه حل شود و امکان پیگیری طرح ها در آینده وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، چندی پیش رضایی کوچی – رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی – اعلام نمود که این کمیسیون بحث تامین قیر مورد احتیاج راه سازان را از طریق وزارت نفت پیگیری می کند و این وزارتخانه باید قیر تعهد شده طبق تن را تحویل دهد.

وزارت راه و شهرسازی به عنوان کلیدی ترین استفاده کننده قیر در کشور بخش زیادی از احتیاج خود را از طریق فرآورده ها عرضه شده از سوی وزارت نفت دنبال می نماید و وزارت نفت موظف هست که قیر مورد احتیاج راه های روستایی را نیز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.

با بالارفتن نرخ قیر در طول سال های گذشته، وزارت راه و شهرسازی طرح هایی مثل استفاده از بتن در پروژه های راه سازی جدید را در دستور کار قرار داده که دو پروژه آزادراه تهران – شمال و اصفهان – شیراز کلیدی ترین طرح هایی می باشند که با این روش ساخته می گردند.

انتهای پیام