به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،در شرایطی که جشن خانه سینما که سال کنونی به رئیس علی نصیریان برگزار می گردد با تغییراتی در جهت صرفه جویی در هزینه ها همراه شده است، شامگاه شنبه ۱۰ شهریورماه مجلسی در تالار اتحاد برپا شده تا برگزیدگان بیستمین دوره از این جشن معرفی گردند. قبل از این گمانه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،در شرایطی که جشن خانه سینما که سال کنونی به رئیس علی نصیریان برگزار می گردد با تغییراتی در جهت صرفه جویی در هزینه ها همراه شده است، شامگاه شنبه ۱۰ شهریورماه مجلسی در تالار اتحاد برپا شده تا برگزیدگان بیستمین دوره از این جشن معرفی گردند.

قبل از این گمانه زنی شده بود که شاید با حذف برپایی جشنی بزرگ و دعوت از اعضای خانه سینما، مراسم به طور زنده و با معرفی برگزیدگان دنبال گردد که سر انجام دست اندرکاران این رخداد تصمیم گرفتند مجلسی مختصر را نسبت به سال های قبل ـ که با حضور وسیع مردم همراه می شد ـ برای اهدای تندیس ها در تالار اتحاد برگزار کنند.

نصیریان، رییس جشن خانه سینما در اوائل این مراسم گفته بود:در دوران ما کار کردن خیلی سخت بود و امید دارم شما این دشواری ها را نکشید. سینما واقعا رشد کرده است.

. . رییس جشن خانه سینما تاکید  کرد:همان فیلم  فارسی را که بیان می کنند بد بود، چیزی بود که مردم را با سینما آشنا کرد پس باید احترام اینها را نگه داشت.
تئاتر هم همین گونه است و موجب افتخار است که بچه های ما تئاتر ایران را در جهان اجرا می کنند. ما توان داریم فیلم و تئاتر خوب تولید کنیم به همین الان برای همه شما احترام قائلم. علی نصیریان، ابوالحسن تهامی نژاد،حسن معجونی، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، غلامرضا موسوی،همایون اسعدیان، ابراهیم داروغه زاده معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی،محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فرهاد توحیدی، حامد بهداد، امیر جدیدی، هومن سیدی، مرتضی رزاق کریمی، محسن خان جهانی، سودابه بیضایی و پانته آ پناهی ها من جمله حاضران در این مراسم بودند که با اجرای محمدرضا شهیدی فر برگزار می شد.

 منوچهر شاهسواری نیز در سخنانی کوتاه اظهار کرد:رمز ماندگاری سینمای ایران همین است که نقطه به نقطه چیزی جز عشق و جوشش ندارد. 

سینمای ایران مربوط به این سرزمین است و چه ابزار ای گرانقدرتر از سینما برای به عکس کشیدن. شاید در بعضی ارتباطاتی که ما داشتیم  در مفهوم برپایی جشن خطا کردیم که جشن را کوچک برگزار کنیم چون نمی شد در بیستمین جشن، داوری و برگزیده دارا باشیم اما مراسم نداشته باشیم با این وجود جای اهالی خانه سینما یعنی ۵۵۰۰ نفر تهی است و شرمنده ام که این امکان فراهم نشد. مدیر عامل خانه سینما تاکید کرد: کوشش ما این است که بر یر سر منفعت های اهالی سینما کار کنیم و اگر جایی سخنی گفته می گردد و پاسخی نمی شنوید، حمل بر اهانت نکنید چون بعضی گفت وگو ها قابل پاسخگویی نیست.
او پس از آن از علی نصیریان برای پذیرش رئیس جشن تقدیر نمود.

خوب ترین فیلم مستند: فیلم «در جستجوی فریده» ساخته آزاده موسوی و کورش عطایی.

نام های نامزدها و برگزیدگان این مراسم که تا انتهای برنامه بروزرسانی می شود به این توصیف است:

خوب ترین فیلم کوتاه: فیلم «بچه خور » به کارگردانی محمد کارت
خوب ترین انیمیشن: «بدو رستم بدو» به کارگردانی حسن ملایمی
خوب ترین کارگردانی مستند: «اُرد عطارپور» برای فیلم پرسپولیس شیکاگو
در این بخش آزاده موسوی تاکید کرد: فیلم سینمایی مستند با مستند تلویزیونی متفاوت است و باید اکران گردد.
قدم هایی برداشته شده و امید دارم شاهد اکران مستندها در سینما باشیم، پس، هشتگ# اکران مستند.

خوب ترین فیلم:علی جلیلوند/ «بدون تاریخ، بدون امضاء»

خوب ترین کارگردانی:حید جلیلوند/ «بدون تاریخ، بدون امضاء»

خوب ترین فیلمنامه:علی زرنگار و وحید جلیلوند / «بدون تاریخ، بدون امضاء»

خوب ترین فیلمبرداری:مسعود سلامی/ « خفه گی»

خوب ترین تدوین:احمد مرادپور/  «سارا و آیدا»

خوب ترین بازیگر نقش اول زن:غزل شاکری / «سارا و آیدا»

خوب ترین بازیگر نقش اول مرد:حامد بهداد/ «سد معبر»

خوب ترین بازیگر نقش مکمل زن:زکیه بهبهانی/ «بدون تاریخ، بدون امضاء»

خوب ترین بازیگر نقش مکمل مرد:نوید محمد زاده / «بدون تاریخ، بدون امضاء»

خوب ترین موسیقی فیلم:پیمان یزدانیان/ «خوک»

خوب ترین طراحی صحنه:حجت اشتری/ «سد معبر»

خوب ترین طراحی لباس:نگار نعمتی/ «خوک»

خوب ترین صدابرداری:رشید دانشمند/ «پل خواب»

خوب ترین صداگذاری:علیرضا علویان/ «به وقت شام»

خوب ترین چهره پردازی:مهرداد میرکیانی/ «خوک»

خوب ترین جلوه های میدانی:محسن روزبهانی/ «به وقت شام»

خوب ترین جلوه های بصری: بیستمین جشن خانه سینما در حالی تمام شد که فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» با پنج تندیس رکورددار اکتساب پاداش شد و حامد بهداد هم تاکید کرد : هر کس مانع آبادانی این ملک گردد خائن و دشمن است.

حاشیه نگاری بر بیستمین جشن خانه سینما

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، آیین انتهایی جشن خانه سینما با حضور جمع بسیاری از سینماگران شامگاه شنبه ۱۰ بهمن در تالار اتحاد برگزار شد و برگزیدگان یکسال سینمای ایران با رای اعضای آکادمی معرفی گردیدند.
در این مراسم فیلم برادرهای جلیلوند پنج پاداش گرفت و پس از آن فیلم خوک مانی واقعی با سه پاداش در رده بعدی قرارگرفت.
علاوه بر این فیلم های به وقت شام حاتمی کیا، سد معبر محسن قرایی و سارا و آیدا مازیار میری هر کدام دو پاداش گرفته و در رده سوم جای گرفتند.
در بخش اهدای جوایز بهبهانی که برای نخستین فیلمش پاداش بازیگر مکمل گرفت از وحید جلیلوند تشکر نمود و اظهار کرد : امید دارم سینمای ایران بیشتر از این به من اعتماد نماید.
نوید محمدزاده نیز که با حضور امیر جدیدی، جواد عزتی و طناز طباطبایی پاداش نقش مکمل گرفت، اظهار کرد: خوشبختی چیزی نیست که هر کسی ببیند لکن در دل انسان است .

مسعود سلامی که پاداش خوب ترین فیلمبردار را گرفت، پاداش اش را به دستیاران فیلمبردار و هم صنفی های خود تقدیم کرد.
اما حامد بهداد پس از دریافت پاداش خوب ترین بازیگر نقش اول مرد از پریناز ایزدیار و امین تارخ با تشکر از همکارانش در فیلم سد معبر اظهار کرد: عزیزترین چیزی که داریم ایران است ولی شما افرادی که برای محیط زیست کوشش می نمایند را تعزیر می کنید.
وحید جلیلوند نیز پس از گرفتن پاداش خوب ترین فیلمنامه از فرهاد توحیدی و هومن سیدی اظهار کرد: به کلمات ما تمام صنوف سینمایی حیات دادند و از آنان تشکر می نمایم.
در انتهاء این بخش علی نصیریان و هارون یشایایی پاداش خوب ترین فیلم را به عالی جلیلوند اهدا کردند .
یکی از بخش های جالب توجه این مراسم که موسیقی زنده نداشت، پخش چند کلیپ از فیلم های عزت الله انتظامی، درگذشتگان سینما و نیز مروری بر جشن های قبلی خانه سینما بود که عکس ها قدیمی سینماگران که جوان تر بودند و الآن برای همکاران خود از حهت های متفاوت تغییر کرده بودند واکنش های متفاوتی را بهمراه داشت.
هم چنین تقدیر از خانم السلطنه امیری بازیگر و کاراکتر کلیدی فیلم مستند دادا سلطنه که از سالهای جوانی علاقه بسیاری به سینما داشته و دارد از دیگر بخش های این مراسم بود.
این بانوی مسن با لباسی محلی روی سن آمد و با حضور در این مراسم و اینکه مورد تشویق جای گرفت تشکر نمود. در این بخش جواد عزتی پس از آمدن روی سن و یادآوری خاطره ای از بالا رفتن دیوار در نوجوانی برای تماشای تئاتر، لوح تقدیری را از سوی بازیگران زن و مرد سینما و با امضای علی نصیریان به خانم السلطنه امیری تقدیم کرد.
این جشن از همان ابتدا با کنداکتور ۱۰۰ دقیقه تنظیم شده بود و شهیدی فر که مجری بود از برگزیدگان خواست رعایت زمان را کنند که گفت وگو های شهیدی فر خود موجب طولانی شدن مراسم شد.
ضمن اینکه تلفظ غلط بعضی نام های فیلم ها من جمله «فراری » و بعضی نام های نامزدها از سوی مجری از نکات قابل تامل این جشن بود.
علی نصیریان، ابوالحسن تهامی نژاد، حسن معجونی، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، غلامرضا موسوی، همایون اسعدیان، ابراهیم داروغه زاده معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، محمد مهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فرهاد توحیدی، حامد بهداد، امیر جدیدی، هومن سیدی، مرتضی رزاق کریمی، محسن خان جهانی، سودابه بیضایی و پانته آ پناهی ها، روانبخش صادقی، گلاره عباسی، مجید برزگر، ماهور الوند، رویا نونهالی، رامین حیدری فاروقی، همایون ارشادی، محمدرضا شرف الدین، جلال معیریان،لیلی رشیدی، نگار اسکندرفر، احترام برومند، محسن پادشاه ابراهیمی، ستاره اسکندری، حجت الاسلام سید محمود دعایی، صابر ابر، هانیه توسلی، مرضیه برومند، علیرضا زرین دست، سیروس الوند، نگار جواهریان،امین تارخ، پریناز ایزدیار من جمله حاضران در این مراسم بودند.

انتهای پیام