به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند درج کرد: ناصر حسینی تبریزی، ریاست اتحادیه چلوکباب و چلوخورش این مبحث را می گوید و تاکید می کند که نرخ مواد اولیه رستوران ها زیادتر از ۵٠ درصد گران تر شده و اکنون آنان مجبورند نرخ غذاهایشان را افزایش دهند و همین مبحث باعث شده […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند درج کرد: ناصر حسینی تبریزی، ریاست اتحادیه چلوکباب و چلوخورش این مبحث را می گوید و تاکید می کند که نرخ مواد اولیه رستوران ها زیادتر از ۵٠ درصد گران تر شده و اکنون آنان مجبورند نرخ غذاهایشان را افزایش دهند و همین مبحث باعث شده هست که مشتریان رستوران ها بشدت کاهش دارا باشند. به گفته تبریزی ها اکنون رستوران های زیادی درخواست تغییر کاربری به اتحادیه شان داده اند.

برخی  از رستوران داران تهرانی هم بیان می کنند غذاهای گرانقیمت مشتریان خود را از دست داده اند و این روزها مردم زیادتر از همیشه به نرخ غذاها توجه می کنند.

پولدارها و فقرا چقدر به رستوران می روند؟

ثروتمندان چیزی حدود ٣ درصد از درآمدشان را به هتل و رستوران اختصاص می دهند. این در حالی هست که آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد ضعیف ترین دهک یعنی فقرا تنها ٠,۵ درصد از درآمدشان را صرف رستوران و هتل می کنند. اکنون اما رستوران داران تهرانی بیان می کنند که مشتریانشان بشدت ریزش داشته هست، زیرا نرخ مواد اولیه به صورت قابل ملاحظه ای گران شده و همچنین دلال ها هم از این بساط سوءاستفاده کرده و تامین مواد اولیه رستوران هم به دست آنان افتاده هست.

آنگونه که فعالین صنفی توضیح می دهند قبل از این چلوکبابی ها و واحدهای تامین غذا، گوشت، برنج و روغن خود را از تعاونی اتحادیه خریداری می کردند، اما این روزها برای فعالیت خود دست به دامن واسطه ها شده اند.

حسینی، ریاست اتحادیه چلوکبابی ها در این باره می گوید:«این صنف همه روزه به ٢٠ تن گوشت احتیاج دارد. این میزان احتیاج را نمی شود از مغازه دار یا یک فروشگاه تامین کرد.

قبل از مشکلات ارزی، تعاونی اتحادیه گوشت را به طور مستقیم از واردکنندگان گوشت می خرید، اما اکنون واردکنندگان ناچارند تمام فرآورده ها وارداتی خود را در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار داده و توزیع آنان هم از طریق فروشگاه های بزرگ زنجیره ای صورت پذیرد.»

»به گفته او، اکنون ناچاریم گوشتی را که قبل تر از واردکننده  کیلویی ٢٩ هزار می خریدیم از دلال کیلویی ۵٢ هزار تومان بخریم. چگونه امکان دارد گوشتی که به اتحادیه و مغازه دار نمی دهند، دست دلال هست. این فعال صنفی ادامه می دهد: «قیمت تمام شده تهیه غذا بالا رفته، اما به سبب کاهش قدرت خرید مردم واحدهای صنفی حتی جرأت ١٠ درصد گران کردن غذاهای خود را  هم ندارند.»

تعطیلی رستوران های جنوب و مرکز تهران

»نوسانات نرخ دلار و کاهش سطح رفاه عمومی مردم، بازار رستوران های کشور را حسابی کساد و فعالین این صنف را ناچار به تعطیلی رستوران ها و فست فودی هایشان کرده هست. ریاست اتحادیه چلوکباب تهران که معتقد هست بیشترین افت مشتری در منطقه های جنوب تهران رخ داده هست ، توضیح می دهد: «مراجعه به رستوران ها در شمال تهران حدود ٣٠ درصد و در منطقه های جنوب تهران ۶٠ تا ٧٠ درصد کاهش یافته هست. به گفته حسینی زیادی از چلوکبابی های جنوب و مرکز تهران تعطیل شده اند.    در مناطقی که سرپرست خانوار یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان درآمد دارد،  نمی شود انتظار رفتن به رستوران  را داشت چون که این حقوق را  اگر املت با آن بخوری آخر ماه نرسیده، تمام می شود.»

مجبوریم چلوکباب به فروش برسانیم

»مدیر یکی از کترینگ های حدود میدان صادقیه که بیشترین مشتریانش را کارکنان اداره ها  تشکیل می دهند،  به «شهروند»می گوید:  «بعد از گرانی گوشت ناچار شدیم  نرخ هر پرس چلوکباب را از ١٢ هزار تومان به ١۴ هزار تومان افزایش دهیم اما بازهم برای ما نمی صرفد و منحصرا برای تراز کردن هزینه ها مجبوریم کباب به فروش برسانیم.»

»او برخلاف زیادی از فعالین این صنف می گوید که مشتریانش نسبت به سنوات قبل کاهشی نداشته هست، اما زیادتر مشتریانش دنبال غذاهای ارزان قیمتی مثل عدس پلو ، لوبیا پلو و استانبولی می باشند و وقتی ارتباط می گیرند به ندرت سراغ منوهای گرانقیمتی مثل بختیاری و سلطانی می روند. مدیر این کترینگ غذا در ادامه توضیح می دهد: «بیشتر مشتریان ما کارمندان می باشند و ناچارند یکی از وعده های غذایی خود را از بیرون تهیه کنند.»

یک پرس چلوکباب دست کم چند؟

«»«یک پرس چلوکباب با ٢٠٠ گرم گوشت و ١۵٠ گرم برنج ایرانی ١٨ هزار تومان برای واحدهای صنفی آب می خورد.»  »  ریاست اتحادیه چلوکبابی در این باره می گوید: «مشکل ما در این صنف تنها گرانفروشی نیست و برخلاف همه جای دنیا ارزان فروشی هم چالش ماست. چگونه میتوان یک پرس چلوکباب را که نرخ تمام شده آن دست کم ١٨ هزار تومان هست، ۵ هزار تومان فروخت. کافی هست تا یک حساب کتاب سرانگشتی کنید تا به کیفیت این غذای ارزان شک کنید.»

نرخ برای شمال شهری ها با اهمیت نیست

»یکی دیگر از فعالین این صنف که دارای یک رستوران در حدود انقلاب هست به «شهروند» می گوید: «قیمت مواد غذایی این روزها در بازار لحظه ای هست و روزانه که برای خرید می رویم با یک نرخ رو به رو می گردیم، اما روزانه که توان نداریم نرخ غذای خود را بالا ببریم.»

»او که معتقد هست رستوران داری در منطقه های مرفه نشین تهران خیلی راحت تر هست، دنبال کرد: «هر ماه ناچاریم خود را به آب و آتش بزنیم تا نرخ تمام شده غذاهای خود را کاهش دهیم. این در حالی هست که در شمال تهران مردم زیادتر دنبال غذای باکیفیت می باشند. حتی وقتی به رستوران می روند به نرخ ها دقت نمی کنند. اما اینجا اگر ما هزار تومان نرخ غذا را بالاببریم با اعتراض مشتریان رو به رو می گردیم.»

کاهش قسمت رستوران و هتل از سبد خانوار

»ترکیب سبد هزینه خانوار ایرانی ساکن در منطقه های شهری طی ١٠سال (١٣٨۶تا ١٣٩۵) نشان می دهد که به صورت میانگین ٣۴,٢ درصد از هزینه هر ساله خانوارها صرف تأمین مسکن و پرداخت هزینه های انرژی می شود و ٢۵.۵ ۵ درصد هم برای تأمین کالاهای خوراکی و آشامیدنی اختصاص می یابد. اما این ترکیب در دهک های درآمدی نشان از شکاف طبقاتی دارد تا آنجا که دهک نخست به عنوان فقیرترین قشر جامعه بیشتر از نیمی از هزینه هایش به تأمین مسکن و پرداخت هزینه های انرژی ذی ربط می شود. در برابر اما قسمت تفریح، هتل و رستوران به عنوان نیازهای ثانویه که جنبه تفریحی دارد  طی یک  دهه گذشته  روند کاهشی به خود گرفته هست.    بانک مرکزی می گوید رستوران و هتل ٢.٢  ٢  و تفریح و امور فرهنگی هم ٢ درصد هزینه کرد خانوار را  در سال ٩۵ به خود اختصاص داده که از کاهش ٠.٢ ٢ درصدی نسبت به ١٠ سال گذشته حکایت دارد.

مردم کدام استان زیادتر رستوران می روند؟

ارزیابی آمارها نشان می دهد که  هر خانوار شهری در هر استان به صورت متوسط در سال ٩۵، چند درصد از متوسط هزینه کل هر ساله خود را صرف رستوران و هتل کرده هست. همانطور که ملاحظه می شود، خانوارهای شهری استان هرمزگان در سال ٩۵ بدین لحاظ صدرنشین بوده اند و حدود ٣,٣ درصد از متوسط هزینه کل آنان در سال ذی ربط به هزینه رستوران و هتل بوده هست. این در حالی هست که خانوارهای شهری استان هرمزگان به لحاظ متوسط هزینه کل هر ساله در بین خانوارهای شهری استان ها جزء ۵خانواری می باشند که پایین ترین میزان هزینه را داشته اند.

٣,١ ٣,١ درصد از متوسط هزینه کل هر ساله یک خانوار شهری در استان های قزوین، شهر قم و زنجان به هزینه رستوران و هتل اختصاص دارد که همین میزان باعث شده تا این ٣استان پس از استان هرمزگان در رده دوم بدین لحاظ قرار دریافت کنند. خانوارهای شهری سه استان کردستان، آذربایجان و لرستان به ترتیب با قسمت ٠.٩، ١.٣ ۴ ۴ درصدی در رده های آخر بدین لحاظ قرار گرفته اند و قسمت هزینه رستوران و هتل از متوسط هزینه کل هر ساله آنان به نسبت سایر استان ها کمتر بوده هست.

انتهای پیام