آفتاب نیوز : ژیسلان کوتار یکی از انگشت شمار چهره های قابل شناسایی جنبش معترضان فرانسوی نامیده شده به جلیقه زردها هست که از اواسط نوامبر در اعتراض به افزایش بهای مالیات سوخت به خیابان ها آمده اند. روز ۲۴ اکتبر کوتار در جوابی به یک فراخوان، ویدیوئی از خودش در فیس بوک پست کرد. […]

آفتاب نیوز : ژیسلان کوتار یکی از انگشت شمار چهره های قابل شناسایی جنبش معترضان فرانسوی نامیده شده به جلیقه زردها هست که از اواسط نوامبر در اعتراض به افزایش بهای مالیات سوخت به خیابان ها آمده اند. روز ۲۴ اکتبر کوتار در جوابی به یک فراخوان، ویدیوئی از خودش در فیس بوک پست کرد. در این ویدئو او توصیه نمود هر کسی که قصد ملحق شدن به اولین تجمع اعتراضی در روز ۱۷ نوامبر را دارد، جلیقه امنیت شبرنگ را که وجود آنان در تمامی خودروها در فرانسه الزامی هست، به نشان همبستگی به تن کند.
به گزارش خبرنما به نقل از آفتاب‎نیوز، این ویدئو به سرعت در شبکه های اجتماعی دست به دست و بیشتر از پنج میلیون بار دیده گردید. ایده کوتار با استقبال همه گیر رو به رو گردید و سر انجام این جنبش اعتراضی به جنبش جلیقه زردها آوازه یافت. فعالین مدنی نیز به کوتار «مرد جلیقه» لقب دادند.
اظهار کرد وگو با مردی که «جلیقه زرد» را نماد اعتراضات در فرانسه کرد+عکس
چند هفته بعد از انتشار ویدئوی کوتار، اعتراضات در فرانسه به خبر اول رسانه های جهان بدل گردید؛ اعتراضاتی که با فوت چهار معترض، دستگیری صدها تن و خساراتی به اماکن و اموال عمومی و علاوه بر این اقتصاد کشور همراه بوده و به صنف های دیگر نیز کشیده شده هست.
کوتار مکانیک هست و اکنون به عنوان سخنگوی جلیقه زردها در شهر ناربون در جنوب فرانسه فعالیت دارد. شبکه خبری دویچه وله با او اظهار کرد وگویی داشته که به توصیف زیر هست.
– شما چگونه به این فکر افتادید که از جلیقه های امنیت شبرنگ به عنوان یک نماد استفاده کنید؟
وقتی داشتم ویدیوئی از خودم ضبط می کردم، نگاهم به جلیقه ای افتاد که همیشه موقع کار به تن دارم. با خودم فکر کردم، این جلیقه توی چشم می زند و همه ما بر طبق قانون باید یکی از آنان را در خودروهایمان داشته باشیم، پس به چه سبب از آن به عنوان نوعی کد رنگی استفاده نکنیم؛ تنها برای این که نگاه کنیم آیا مردم حاضر به بیرون آمدن و اعتراض کردن می باشند یا نه، و این به شکلی دقیق چیزی هست که اتفاق افتاد.
– – شما اظهار کردید از اریک دروئه، یک راننده کامیون، الهام گرفتید که فراخوان داده و خواسته بود مردم روز ۱۷ نوامبر برای نشان دادن اعتراض خود به خیابان ها بیایند.
درست هست. من تازگی با او گفت وگو کردم و او به من اظهار کرد که می اندیشد جلیقه زرد درست همان چیزی بود که به آن محتاج بودیم. اریک دروئه فراخوان را داد و من هم ایده نماد را مطرح نمودم و جریان به راه افتاد.
– اکنون اعتراضات جلیقه زردها مهمترین مبحث در فرانسه هست. آیا رخدادهای چند هفته گذشته باعث بهت و تعجب شما شده هست؟
من به علت شغلم دور تا دور فرانسه رانندگی می کنم و هر جا که جلیقه زردها را ببینم، می ایستم. ایده خوبی به ذهن من رسید اما فکر نمی کردم که تعداد بسیاری از انسان ها از این ایده استقبال کنند.
– آیا شما از تظاهرات شنبه هفته گذشته در پاریس شوکه شدید؟
من شوکه گردیدم اما رسانه ها تنها تصویرهایی از جلیقه زردها را نشان می دهند که در حال هجوم کردن به مأمورین می باشند ولی شما توان دارید نگاه کنید که مأمورین تنها به یک دستاویز کوچک برای شلیک گازهای اشک آور نیاز دارند. این درست نیست.
– آیا شما از راهی که این جنبش اعتراضی پیش گرفته، خوشحال هستید؟
رییس جمهور طرح افزایش مالیات سوخت برای سال ۲۰۱۹ را متوقف نمود.
– پس به چه سبب علی رغم رسیدن به هدف، همچنان در حال سازماندهی اعتراضات هستید؟
ما هنوز باید بر سر میزان کنونی مالیات بجنگیم که چند سال پیش تعیین شده و به اجرا درآمده هست. ما باید سال ها قبل از خواب بیدار می گردیدیم و اکنون باید جبران همان سال هایی را بکنیم که از دست داده ایم.
– چه رخدادی باید بیافتد تا رضایت جلیقه زردها جلب گردد؟
می اندیشم رییس جمهور باید از غارش بیرون بیاید و با مردم فرانسه روبه رو گردد؛ نه با انتشار اطلاعیه مطبوعاتی لکن در حقیقت، در میانه میدان. با این وجود، فکر نمی کنم این اتفاق هرگز رخ بدهد.
– – این جنبش در برابر موضع گیری سیاسی یا تأثیرپذیری سیاسی مقاومت کرده هست. آیا اختلاف نظر و اصطکاکی میان فعالین جلیقه زرد که نظرات سیاسی متفاوتی دارند، به وجود آمده هست؟
آیا اختلاف نظر و اصطکاکی میان فعالین جلیقه زرد که نظرات سیاسی متفاوتی دارند، به وجود آمده هست؟بله، ما واقعا در این که از یکدیگر فهم اشتباه داشته باشیم، موفق هستیم. برای مثال در ناربون، شهری که من در آن زندگی می کنم، سه حوزه فعالیت وجود دارد و ما قادر نبوده ایم این سه حوزه را به هم نزدیک کنیم و از دل آنان یک حوزه بسازیم. هر کس قصد دارد حوزه خودش را مدیریت کند و به سبک خودش کار کند. ما توان نداریم به سادگی با هم به توافق برسیم. این بزرگ ترین مشکل جلیقه زردهاست؛ این که به توافق برسند و در یک جهت حرکت کنند اما می اندیشم در چند هفته آینده به این نقطه خواهیم رسید.
– گرایش سیاسی شما چیست؟
من اصلا فردی سیاسی نیستم. ما حق تصمیم گیری درباره این مسائل را نداریم؛ منحصرا هر پنج سال یک بار حق انتخاب یک رییس جمهور را داریم.
– به چه سبب شما به شخصه درگیر اعتراضات بر علیه افزایش مالیات سوخت شدید؟
نرخ سوخت در قیاس با سال های گذشته غیر قابل باور شده هست. حقوق من کفایت می کند اما دوستان بسیاری دارم که حقوقشان کمی از من کمتر هست و بشدت در تنگنای مالی می باشند.
– آیا شما مخالف کوشش ماکرون برای بهبود وضع محیط زیست هستید؟
نه، در حقیقت ما دوست داریم که سوار بر خودروهایی با انرژی پاک شویم اما برنامه دولت کارایی ندارد. از این طریق ما به جایی نمی رسیم.
– درباره آینده این جنبش چه فکر می کنید؟
می اندیشم به خشونت کشیده گردد که این امر پرهیز ناپذیر هست. به عقیده من عصبانیت عمومی بسیار شدید هست. زیادتر افرادی که با آنان در خیابان گفت وگو کرده ام، خواستار استعفا او می باشند. دیدن این که مردم در بلژیک، ایتالیا و آلمان هم جلیقه های زرد را به عنوان نماد استفاده می کنند، دلگرم کننده هست. امید دارم این جنبش مبدل به حرکتی بین المللی گردد. هر زمان که خشمگین هستیم، جلیقه های زرد را به تن می کنیم تا این عصبانیت را نمایش دهیم.