بهرام پارسایی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به بازدید میدانی و جلسه کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ با بانک مرکزی، اظهار کرد: کمیسیون اصل ۹۰ در یک استعلام از بانک مرکزی فهرست ارزهای تخصیص داده شده را خواستار شده که با مشارکت بانک مرکزی مبلغ تخصیصی داده شده همراه با فهرست کامل […]

بهرام پارسایی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به بازدید میدانی و جلسه کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ با بانک مرکزی، اظهار کرد: کمیسیون اصل ۹۰ در یک استعلام از بانک مرکزی فهرست ارزهای تخصیص داده شده را خواستار شده که با مشارکت بانک مرکزی مبلغ تخصیصی داده شده همراه با فهرست کامل دریافت کنندگان ارز تا انتهاء مرداد ماه در اختیار کمیسیون اصل ۹۰ قرار گرفته و این کمیسیون مصمم به پیگیری این مبحث هست که اولا آیا ارز تخصیص داده شده در مسیر حدس هزینه شده یا خیر؟ که در این زمینه از گمرک استعلام و بازدید خواهیم کرد و نکته دیگر این هست که آیا کالای وارد گردیده با همان مبلغ ارز تخصیصی به بازار ارائه شده یا با نرخ ارز آزاد به فروش رسیده شده هست.

عمده ارز تخصیصی در بخش موبایل، هم ارز ۴۲۰۰ تومانی و قسمتی هم ارز نیمایی بوده هست. در چنین شرایطی نرخ موبایل نباید با نوسانات ارز در بازار آزاد نوسان پیدا نماید الا اینکه تخلفی در این زمینه صورت گرفته باشد.

اگر ارز تخصیصی آنان وارد بازار سیاه شده باشد، گناه مشخص هست و اگر کالا با قیمتی بالاتر از ارز تخصیصی به بازار ارائه شده دو مرتبه هم تخلف اتفاق افتاده که کمیسیون آن را پیگیری خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس دنبال کرد: درباره لاستیک خودرو هم طی چند ماه پیش یعنی از ۲۳ فروردین تا ۲۹ مرداد ۱۱۷ میلیون و ۹۶۴ هزار و ۶۰۰ دلار برای واردات لاستیک اختصاص یافته که قسمتی ارز ۴۲۰۰ تومانی و قسمتی ارز نیمایی هست که در این زمینه هم افزایش چند تساوی نرخ لاستیک قابل توجیه نیست و این مبحث هم با توجه به گلایه بحق کامیونداران درباره گرانی لاستیک به طور جدی توسط کمیسیون پیگیری خواهد گردید.

پارسایی با بیان اینکه تا ٢٩ مرداد مجموعا ۳۱ میلیون و ۵۷۵ هزار دلار ارز به کلیه کالاهای وارداتی اعم از دولتی و نیمایی اختصاص یافته افزود: این میزان ارز که ظرفیت بالایی هست، به کالاهایی از دوا و کالاهای بنیادی گرفته تا لوازم آرایشی و ظروف یک بار استفاده اختصاص پیدا کرده و کمیسیون مصمم هست از اهرم های نظارتی برای کاوش دقیق این میزان تخصیص ارز استفاده نماید تا ضمن شناسایی متخلفین احتمالی نسبت به برخورد قانونی  با آنان اقدام نماید.

انتهای پیام