خبرنما
119 بازدید ۱۳۹۷/۰۷/۱۳

اردوغان: باید شورای امنیت بین المللی تشکیل گردد /پس از برپایی انتخابات، سوریه را ترک می نماییم

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، ریاست جمهور ترکیه در همایشی در شهر استانبول اظهار کرد: سازمان ملل دربردارنده ۱۹۳ کشور هست. باید شورای امنیت بین المللی تشکیل گردد که تمامی کشورها عضو دایم آن باشند. در صورت شکست این مساله، محال هست که عدالت در جهان با تصمیم های پنج کشور عضو دایم شورای امنیت پژوهشگر گردد. ما باید در تشکیل شورای امنیتی که دربردارنده هفت قاره باشد، موفق شویم. دوره عضویت دایم در شورای امنیت به انتهاء دست یافته هست چراکه این مساله از شروط جنگ جهانی دوم بود. حالا زمان تغییر فرا دست یافته هست حال که جهان دیگر در شرایط جنگ جهانی دوم نیست. جهان پس از جنگ جهانی دوم در پی نهادهای تازه ای برای تحقق عدالت بوده هست و تشکیل سازمان ملل نتیجه این کوشش ها بود. با این وجود سازمان ملل نتوانسته عدالت را در جهان پژوهشگر کند. شورای امنیت نیز قطعنامه های بسیاری صادر نمود اما به نتایجی نرسید.

وی اظهار کرد: وضعیت در افغانستان، سوریه و یمن بدیهی هست اما سازمان ملل نتوانسته کاری برای این کشورها بکند و حتی به چاره ای برای مساله قبرس نیز دست نیافته هست. سبب شکست در حل مساله فلسطین نیز عدم اجرای قطعنامه هایی هست که بر علیه اسرائیل صادر گردیده اند. وقتی که اسرائیل با این قطعنامه ها مخالفت می کند کسی جرأت سخن زدن ندارد چراکه اگر یکی از پنج کشور عضو دایم شورای امنیت اعتراضی بکند دیگر مساله تمام هست.

اردوغان اظهار کرد: پس از اینکه مردم سوریه بتوانند انتخاباتشان را برگزار کنند، ما هم سوریه را ترک و این کشور را به ساکنانش واگذار خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: آمریکا ۱۹ هزار کامیون حامل جنگ افزار و امکانات برای گروه های تروریستی در سوریه فرستاده هست.

اردوغان اظهار کرد: ما از سه میلیون آواره سوریه ای از شروع بحران استقبال کردیم و با مسکو توافق کرده ایم که این آوارگان به کشورشان بازگردند. ما با مسکو برای دور کردن گروه های تروریستی از ادلب سوریه نیز توافق کرده ایم و سازگاری کاملی با مسکو و ایران در مورد ادلب داریم.

ریاست جمهور ترکیه علاوه بر این در مورد کوشش کشورش برای ملحق شدن به اتحادیه اروپا اظهار کرد: اگر گفتگوها برای ملحق شدن ما به اتحادیه اروپا به همین فرایند ادامه داشته باشد ما وادار می گردیم همه پرسی برگزار کنیم و از مردم بخواهیم در این باره تصمیم دریافت کنند. ما توان داریم از ۸۱ میلیون نفری که در کشورمان می باشند بخواهیم در این باره تصمیم دریافت کنند.

انتهای پیام

منبع:
اشتراک گذاری

ارسال نظر

گرم طلا
گرم طلا2,800,000-700,00080%
مثقال طلا2,800,000-700,00080%
تمام سکه طرح قدیم2,800,000-700,00080%
تمام سکه بهار آزادی2,800,000-700,00080%
سکه نیم بهار آزادی2,800,000-700,00080%
سکه ربع بهار آزادی2,800,000-700,00080%
دلار آمریکا
شاخص بازار بورس