به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: به دنبال آتش زدن ساختمان سرکنسولگری کشورمان در بصره توسط تعدادی اشخاص تحریک شده، سفیر عراق در تهران امشب به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید کشورمان به دولت عراق به علت اهمال نیروهای امنیتی در مراقبت از ساختمان […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: به دنبال آتش زدن ساختمان سرکنسولگری کشورمان در بصره توسط تعدادی اشخاص تحریک شده، سفیر عراق در تهران امشب به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید کشورمان به دولت عراق به علت اهمال نیروهای امنیتی در مراقبت از ساختمان سر کنسولگری کشورمان به او ابلاغ گردید.
 

در این جلسه علاوه بر این از سفیر عراق خواسته گردید هر چه سریع تر اعتراض شدید کشورمان را به دولت بغداد جابه جا کند و نسبت به شناسایی، بازداشت و محاکمه مسببین سریعاً اقدام گردد.

بهرام قاسمی قبل از این در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا ضمن محکوم نمودن هجوم وحشیانه و ددمنشانه تعدادی به کنسولگری ایران در بصره و با اهتمام بر این که مسیولیت این مبحث متوجه دولت عراق است، اظهار کرد: دولت عراق ضمن کوشش عاجل و سریع برای بازداشت، معرفی و محاکمه عوامل این اقدام خرابکارانه، مسیولیت جبران خسارت های مادی و معنوی به عمل آمده به کنسولگری ایران در بصره را نیز عهده دار است.

قاسمی با بیان این که با توجه به رخدادهای موخر در بصره، هشدارهای لازم به دولت عراق برای مراقبت زیادتر از ساختمان کنسولگری ایران داده شده بود، اظهار کرد: با توجه به تهدیدات قبلی و علاوه بر این با درایت مسئولین وزارت خارجه و سرکنسولگری ایران در بصره کارهای لازم برای مراقبت از دیپلمات های ایران در این کنسولگری به عمل آمده بود و در کمال خوشبختی تمامی پرسنل کنسولگری ایران در بصره در تندرستی حضور دارند.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق خبر بعضی رسانه های عراقی را مبنی بر درخواست سفارت تهران در بغداد از شهروندان ایرانی برای خارج شدن از بصره تکذیب نمود.

وزارت امور خارجه عراق هجوم و تجاوز تظاهرکنندگان عراقی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره را محکوم نمود.

احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق در اطلاعیه ای اعلام نمود که این اقدام به منفعت های عراق و روابطش با کشورهای جهان عارضه می زند.

انتهای پیام