به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، عرفان آهنگریان ووشوکار وزن ۶۰- کیلوگرم تیم ملی که طلای قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۴ آنتالیا، طلای مسابقات قهرمانی بزرگسالان قاره آسیا ۲۰۱۶ تایوان، طلای بزرگسالان جام جهانی ساندا ۲۰۱۶ چین، طلای مسابقات یونیورسیاد ۲۰۱۷  چین تایپه را کسب کرده هست، در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا پس از […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، عرفان آهنگریان ووشوکار وزن ۶۰- کیلوگرم تیم ملی که طلای قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۴ آنتالیا، طلای مسابقات قهرمانی بزرگسالان قاره آسیا ۲۰۱۶ تایوان، طلای بزرگسالان جام جهانی ساندا ۲۰۱۶ چین، طلای مسابقات یونیورسیاد ۲۰۱۷  چین تایپه را کسب کرده هست، در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا پس از محسن محمدسیفی، دومین شانس کلیدی ایران برای کسب مدال طلای ووشو در بخش ساندا شمرده می گردید که توانست با کسب مدال طلا، پاسخ توقع ها کادرفنی، فدراسیون و اهالی ورزش را بدهد تا نوید یک ستاره ی جدید برای ووشوی ایران باشد. حسین اوجاقی نیز به عنوان پر افتخارترین سرمربی ووشو در کنار تیم ملی ایران عازم بازی های آسیایی شده بود که دیگربار نمایش داد میتوان وی را یک مهره با اعتبار در ورزش کشور دانست.

تیم ملی ووشو با کسب دو مدال طلا و چهار مدال نقره از نظر مرغوبیت مدال، پس از کشتی دومین تیم ایران در بازی های آسیایی هست. به همین علت دو عنصر کلیدی این تیم (حسین اوجاقی و عرفان آهنگریان) که قسمت زیادی در به دست آمدن این با اهمیت داشتند میهمان ایسنا بودند تا گفت وگو های آنان درباره این دست آورد با اهمیت را بشنویم. در ادامه این گزارش مشروع گفت وگو های آنان آمده هست:

اوجاقی: می دانستم به کجا می رویم و باید بجنگیم

در ادامه این گزارش مشروع گفت وگو های آنان آمده هست:حقیقت این هست که ما می دانستیم به کجا می رویم و خودم پنجمین حضورم در بازی های آسیایی را تجربه می کردم. ۱۹۹۸- ۱۹۹۸- بانکوک نخستین مدال ووشو و در بوسان هم نخستین طلای ووشو را کسب کردم، در سال ۲۰۱۰ مدیرفنی و مربی، در سال ۲۰۱۴ هم سرمربی تیم بودم و باتوجه به این تجربه ای که داشتم، می دانستم که کار دشواری در پیش داریم. ما در رقابت های جهانی حق انتخاب داریم ولی اینجا نمی تونیم و منحصرا سبک وزن ها را داریم که در این سال ها شانس مدالشان کم تر از سنگین وزن ها بوده هست. می دانستم اگر طلا می خواهیم باید بجنگیم چون درهمه اوزان چینی ها بودند، به همین سبب مبحث بازی های آسیایی برای من خیلی جدی بود ولی همیشه با بچه ها جوری مشی می کردم که فکر کنند نظیر مسابقات دیگر هست. پس از برپایی انتخابی ها نفراتی انتخاب گردیدند که من فکر می کردم توان دارند مدال بیاورند. هر چهار ملی پوش که به بازی های آسیایی اعزام گردیدند خوب ترین ها در وزن خود بودند. درباره محسن محمدسیفی به سبب مصدومیتی که داشت استرس بسیار زیادی داشتم که به بازی های آسیایی نرسد، چون که مصدوم شدن خطرناکی داشت و می ترسیدم در انتخابی ها دچار مشکل گردد. این استرس را به بازیکن های تیم بروز نمی دادم تا استرسی به تیم وارد نشود.

اعتماد ما به محمدسیفی بسیار بالا بود، عرفان نیز هوش تکنیکی بالایی دارد و فیزیکی فراوان درگیر نمی توان اما فرود ظفری قدرتی و جنگنده بود. سبحانی هم خودش را در انتخابی ها نمایش داد و بنظرم هر چهار نفر بچه های ما خوب ترین ها در وزن خود بودند، توان ندارم بگویم اگر به جای این نفرات کس دیگری بود نتیجه بهتری می گرفتیم! حتی سبحانی که باخت و حذف گردید. ما در انتخاب هیچکدام از این ملی پوشان دخالتی نداشته ایم و خودشان با موفقیت در انتخابی ها وارد تیم ملی شده اند. پس از سیفی، عرفان دومین شانس ما برای طلا بود چون از قدرت های او خبر داشتم، محسن ۱۰ سال هست که باخت ندارد و عرفان ۳ سال هست. در یونیورسیاد و قهرمانی جهان با من کار کرده هست و امید طلا پس از محسن بود.

آهنگریان: فیلم های بروسلی را نگاه می کردم

من از همان اول بچه ی پر جنب و جوشی بودم و فوتبال بازی می کردم، بچه ی شری هم بودم و فیلم های رزمی بروسلی و جکی چان را نگاه می کردم اما شناختی از ووشو نداشتم. تا این که یکی از اقوام که ووشوکار بود، من را به باشگاه برد و با داشته هایی که از فیلم ها داشتم حرکت می زدم و تشویقم می کردند. اندک اندک این رشته را حرفه ای ادامه دادم و تا این که در انتخابی ها شرکت کردم و به رتبه های سنی نوجوانان و جوانان رسیدم. سال آخر جوانان هم فیکس تیم ملی گردیدم و برای جهانی آنتالیا عازم مسابقات گردیدم. پس از ان مسابقات برای رقابت های اندونزی در انتخابی ها حذف گردیدم اما به سبب اندیشه حمایتی دکتر علی نژاد و اوجاقی از جوانان، من و میلاد عارفی مقام را در اردوهای تیم بزرگسالان نگه داشتند تا منحصرا تمرین کنیم.

در همان اردوها و پیش از مسابقات جهانی، رقابت های تدارکاتی وجود داشت به نام جام پارس که در آن تورنمنت ووشوکاران ایران در قالب دو تیم شرکت می کردند. ما به عنوان تیم “ب”( ما به عنوان تیم “ب”(منتخب ایران) و یک تیم هم به نام پارس جنوبی (ملی پوشان اصلی) در این تورنمنت حاضر بودند. فرود ظفری آن سال در وزن ۶۰- کیلوگرم فیکس تیم ملی بود و من پس از ۳ ماه تمرین، نفر فیکس تیم ملی بزرگسال که ظفری بود را شکست دادم و عارفی مقام هم یزدان میرزایی را مغلوب کرد. این اتفاق نمایش داد که اگر جوانان با بزرگسالان تمرین کنند توان دارند اول گردند، این دید فدراسیون و آقای اوجاقی خیلی خوب بود و در ادامه راه هم به من کمک زیادی کرد. همین اتفاق موجب گردید با اعتماد به نفس زیادی در انتخابی ها برای آسیایی تایوان حاضر باشم و همه نفرات را مغلوب کرده و اول شوم. در مسابقات قهرمانی قاره آسیا هم بازی های سنگینی انجام دادم و نایب قهرمان اینچئون و رقیب چینی را شکست دادم.

آهنگریان: دوست داشتم در ۲۰۱۴- انچئون هم شرکت کنم

من در نخستین روبهرویی با چینی ها برنده شده و به  مقام اول رسیدم و نمایش دادم که توان دارم اول شوم. با پیگری های مهدی علی نژاد و مربیان هم توانستم در انتخابی بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا شرکت کرده و مدال طلا را برای کشورم بیاورم. البته من دوست داشتم در سال ۲۰۱۴ هم یک شانس به من بدهند تا در آسیایی اینچئون حاضر باشم اما شرایط سنیم نگذاشت این اتفاق با اهمیت رخ دهد. ما در رشته ووشو المپیک جهانی نداریم و المپیک آسیایی مهمترین میدان ووشو هست. آرزوی من بود که در قهرمانی جهان و بازی های آسیایی مدال بیاورم. در بازی های آسیایی موفق به کسب این با اهمیت گردیدم و ان شاءلله در قهرمانی جهان هم با کوشش و پشتیبانی فدراسیون مدال بیاورم.

اوجاقی: ووشو کاندیدای ورود به المپیک هست

برای ورود یک رشته به المپیک، باید یکسری شرایط فراهم باشد. برای مثال، فدراسیون آن رشته باید تحت پوشش کمیته المپیک باشد، کمیته های آن فعال باشد و … تا استعداد ورود به المپیک را پیدا نماید که ووشو این استعداد را دارد. “یوزای چینگ”، “یوزای چینگ”، رییس فدراسیون جهانی ووشو، نایب رییس کمیته المپیک (توماس باخ) نیز هست، پس رابطه هم هست (باخنده). درالمپیک ۲۰۲۰ توکیو این امکان به میزبان داده گردید تا از بین این رشته ها یکی را انتخاب نماید و ژاپن هم ورزش کلیدی خود یعنی کاراته را پذیرفت. با توجه به اختلاف تاریخی این کشور با چین، ووشو را انتخاب نکرد. با این وجود من می اندیشم در المپیک ۲۰۲۴ ووشو وارد المپیک گردد و کاندیدا هست.

آهنگریان: با دغدغه کم تر و داعیه بیش تر ادامه می دهم

حس خیلی خوبی هست که در ۲۱ سالگی عنوان بزرگی نظیر قهرمانی در بازی های آسیایی را کسب کرده ام. ولی این مدال طلا موجب نمی توان که من در این سن به نهایت آرزوهایم دست یافته باشم لکن، انگیزه ای مضاعف می گردد برای ادامه راهم. با دغدغه کم تر و داعیه بیش تر کارم را ادامه می دهم و در پی مدال های بیش تری هستم تا این عنوان را برای کشورم، خانواده ام، همسرم، فدراسیون ووشو، در آخر هم برای ووشو و خودم کسب نمایم.

در شهر خودم همه خیلی خرسند می باشند و حتی در ایران هم همه من را بیش تر شناخته اند. برای اقدامات سربازی به وزارت ورزش رفته بودم که نگهبان ها هم من را شناختند و خیلی خرسند کننده بود که آنان را خرسند می نگاه کردم. مردم که من را خواهند دید خیلی تشکر می کنند، چیزی بالاتر از این حس خوب نیست. امید دارم دو مرتبه هم بتوانم این حس را برای همه ایجاد کنم.

اوجاقی: از چین پیشی گرفته ایم

در بخش ساندای مردان از کارکرد ملی پوشان راضی هستم. کارکرد و مدال دو مسئله هست و از نظر من کارکرد همه بچه ها راضی کننده هست، کار خودشان را کردند. وقتی در سه وزن فینالیست می گردیم و در مصاف با چین دو وزن را می بریم و یک وزن را با اختلاف کم می بازیم، یعنی در این بخش از چین پیشی گرفته ایم. برای این مدال ها زحمت زیادی کشیده شده و حاصل ۶ ماه اردو نیست. استان ها و مربیان شخصی کمک بسیار زیادی در پرورش این قهرمانان کرده اند. این نفرات در اردوهای تیم ملی چکش کاری شده اند. من معتقدم که ما از لحاظ روحی و روانی از چینی ها برتر بودیم، ووشوکاران ما خودشان را از پیش برنده می دانستند که بردند، اگر عرفان در درونش خودش را برنده نمی دانست از رقیب چینی شکست می خورد.

آهنگریان: می دانستم که رقیب چینی را می برم

هر کدام از رقبای شرایط خاص خود را دارند، یکی تکنیکی، یکی قدرتی، یکی ضربه پای بیشتری می زند و یکی ضربه دست بیشتری می زند اما، می گردد همه رقبای را برد کافی هست که راه شکست دادنشان را پیدا نماییم. نقاط ناتوانی را پیدا کنید و روی آنان زوم کنید. باهوش باشیم توان داریم شکستش دهیم. رقبای من از همان مقابله اول خوب بودند و من در هیچ تورنمنتی نظیر بازی های آسیایی ۵ مسابقه نداشتم. بخاطر اشتباه های خودم بازی اول سه رانده گردید اما با گفت وگو های استاد اوجاقی بازی را درآوردم. در مقابله فینال با رقیب چینی مواجه بودم که از سایت ها مسابقات وی را درآوره بودم، نقاط ناتوانی و قوت وی را با کادرفنی و بچه ها شناسایی کرده بودیم. می دانستم که چه کسی مقابلم قرار دارد و قرار هست چه فشاری وارد گردد، اما می دانستم که توان دارم وی را ببرم و خدا را سپاس که شکستش دادم.

در چند ثانیه آخر راند اول بازی فینال به رقیب چینی باختم ولی می دانستم که این رقیب هم استعداد باختن دارد. از لحاظ بدنی در شرایط خوبی قرار دارم و توانستم از تکنیک های خودم استفاده نمود و حریفم را محکوم به باخت کنم.

اوجاقی: چینی ها خرسند می باشند که منحصرا در دو وزن باخته اند

چینی ها خیلی خرسند می باشند که تنها در دو وزن به ما باخته اند (با خنده). در گذشته چینی ها رقبای شان را تحلیل نمی کردند اما الآن روی ووشوکاران ایران حساس می باشند و حتی در دهکده بازی ها تمرین های ما را زیر نظر داشتند. چینی ها انسان های مغروری می باشند مخصوصا مدیران شان، اما الآن وقتی ما را خواهند دید جلو آمده و احوال پرسی می کنند چون می دانند که ووشوی ایران پیشرفت بسیار زیادی داشته و در نبردهای رو در روی بخش مردان خوب تر از آنان هستیم. ما برای این که پیشرفت بیش تری دارا باشیم، باید نظیر این چند سال و حتی بیش تر کوشش کنیم تا از کشورهایی نظیر هند که سرمایه گذاری زیادی کرده اند عقب نیافتیم.

آهنگریان: معافیت سربازی هم یک هدف بود

از قبل می دانستیم که با کسب مدال طلای بازی های آسیایی، چنین چیزی (معافیت سربازی) هم وجود دارد و یکی از اغراض بود (با خنده)، ولی هدف کلیدی طلای بازی های آسیایی بود و قصد داشتم این عنوان را به دست بیاورم. دوست دارم این کار را در مسابقات دیگر هم ادامه دهم.

البته همان طور که استاد اظهار کردند شرایطی وجود دارد که ما نباید استپ کنیم. یک بحثی هم که در داخل ایران داریم انتخابی هاست و برای این که من بتوانم به مسابقات اعزام شوم باید از هفت خان انتخابی ها بگذرم و کار را سخت می کند. پس از مسابقات یک ماه استراحت فعال می کنم چون اگر بیش تر باشد از شرایط خوبی که الآن دارم دور می شوم. باید تلاشم را بیش تر کنم تا اگر الان ۲۰ درصد موفق هستم برای مسابقه بعد ۳۰ درصد موفق شوم. کاری که سیفی می کند و هر سال تجربه بیشتری را هم به آمادگی بدنی خود اضافه می کند.

آهنگریان: ۱۹ سالگی ازدواج کردم

من در سن ۱۹ سالگی ازدواج کردم و الآن یک سال و خورده ای هست که با همسرم زندگی متاهلی را تجربه می نماییم. رشته تحصیلی من عمران هست و در دانشگاه آزاد چالوس ادامه تحصیل می دهم، ترم شش هستم و دو ترم دیگر مدرک لیسانسم را می گیرم.

اوجاقی: من نمی دانستم عمران می قرائت کرد (با خنده).

اوجاقی: در ووشو ریزش نابغه نداریم

باید بدانیم که در حال حاضر شرایط مساعدی در ووشو حاکم هست که نابغه های ما حفظ می گردند و ریزشی نداریم، اما در زیادی از رشته ها این شرایط وجود ندارد. ما همین الآن سه تیم ملی داریم که توان داریم هم زمان آنان را به مسابقه بفرستیم و موفق باشند اما بحث بازی های آسیایی جدا هست، معتقدم که هیچ ووشوکاری جز این چهار نفر نمی توانستند در بازی های آسیایی موفق باشند. سطح ووشو در ایران خیلی بالا هست و در رتبه های پایه هم توانستیم با قهرمانی در جهان نمایش دهیم که نابغه های تازه ای در حال پرورش می باشند. سیفی ۱۰ سال هست که در تیم ملی هست و اگر بخواهد توان دارد تا ۶ یا ۷ سال بعد هم طلا بیاورد چون ما ریزش نابغه نداریم جز این که خود آنان بروند.

البته الآن در بخش زنان برای تالو و ساندا به مربی چینی احتیاج داریم ولی باید مربی باشد که سطح بالایی دارد چون سطح ووشوی ایران در جایگاهی هست که هر مربی توان ندارد کمک کننده باشد. چینی ها از پیشرفت ووشوی ایران ترسیده اند، ما را تحریم کرده و مربی نمی دادند اما رییس فعلی فدراسیون چین که دبیر کل فدراسیون جهانی هست، روابطش با دکتر علی نژاد خوب هست و در بازی های آسیایی گفته هست که دیگر به ایران مربی چینی می دهیم. نگاه کردند که جنگ با ایران پاسخ نمی دهد و باید همکاری کرد.

آهنگریان: اوجاقی همیشه نقاط ضعفم را می گوید

به عقیده من مربی خوب کسی هست که از بازیکن خوب نقطه ناتوانی دربیاورد و مربی خوب تر کسی هست که نقطه ناتوانی را شناسایی کرده و آن را رفع کند. استاد اوجاقی اول از هر چیز تیم برایش با اهمیت هست با نام های کاری ندارد. همین خصوصیت یکی از مهمترین خوبی های او هست و همیشه در تمرین های گفته ام که از داد و فریادهای او دلخور نمی شوم چون هدفش پیشرفت ما هست. همیشه در تمرین های نقاط ضعفم را می گوید حتی زمانی که فکرمی کنم خیلی خوب هستم، به همین سبب از استاد اوجاقی تشکر می نمایم و از فدراسیون ممنوم که ما را پشتیبانی می کند. شاید در یک دوره مشخص به صورت شخصی از من پشتیبانی شده اما، الان پشتیبانی های فدراسیون از شخص نیست و برای همه هست. با پشتیبانی های فدراسیون ورزشکار و کادرفنی با یک شرایط روانی آرام تمرین می نمایند و هدفشان منحصرا تمرین هست. حقوق بچه ها سر وقت داده شده و نگذاشته اند که دغدغه دیگری دارا باشیم.

آهنگریان: ورزشکاران احتیاج به پشتیبانی دارند

می خواهم نه از جایگاه ووشوکار لکن از جایگاه یک ورزشکار بگویم؛ همان گونه که از نام ما مشخص هست ورزش کار ما هست. بعضی ها نظیر من متاهل می باشند و یکسری نیستند، بعضی شرایط خوبی دارند و با خیال راحت ورزش می کنند اما برای یکسری ورزش مرجع درآمدشان هست. امید دارم جوری پشتیبانی شویم که بتوانیم با خیال راحت تمرین کنیم، نمی گویم حقوق خیلی فراوان ولی دست کم باشد! امید دارم دست کم از نظر مالی پشتیبانی شویم تا با خیال آسوده همه هدف مان تمرین باشد نه این که از سرکار آمده و بعد تمرین کنیم.

البته کمیته ملی المپیک بر طبق تعهداتش ۵ هزار دلار به طلایی ها، ۲ هزار دلار به نقره ای ها و هزار دلار به برنزی ها در پای سکو پرداخت نمود. دکتر علی نژاد هم ۵ هزار دلار به طلایی ها پرداخت نمود، قرار گردید جوایز نقره ها را هم در تهران بدهد.

آهنگریان: دوری از همسرم سخت هست

من پیش از آمدن به رتبه بزرگسال ازدواج کردم و بنظرم این اتفاق در زندگی من مثبت بود، چون الآن خانواده ام و همسرم موجب داعیه بیش تر برای من می گردند. همیشه پای سکوی مسابقه به همسرم می اندیشم. به من اظهار کردند که متاهل بودن دشواری ندارد اما وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند به هم علاقه دارند و قصد دارند کنارهم باشند؛ اما الان یک سال و نیم هست که ما با هم هستیم ولی خیلی دور بوده ایم، دشواری همین دور بودن از همسرم هست. خداراشکر تاکنون درکم کرده هست و خرسندم که تاکنون وی را خرسند کرده ام.

اوجاقی: خانمش ترک هست و راز موفقیت خودش همین هست (با خنده).

آهنگریان: کامنت های فضای سایبری روحیه بخش هست

من ۵ سال هست که در فضای سایبری هستم اما همیشه نظرات مثبت بوده، حتی پس از بازی های آسیایی هم کسانی را زیر پست هایم نگاه کردم که با هم دعوا می کنند که عرفان خیلی خوب هست. پس از بازی های آسیایی هم هواداران من چندان فراوان نشده هست، هرچند که صفحه من شخصی هست و برای کسب درامد نیست.

اوجاقی: معدل عرفان بالای ۱۸ هست

مدال ها به دست می آیند و چند وقتی در ذهن ها می باشند، نباید به مدال ها دل بست چون در این صورت زندگی خود شخص از دست می رود. عرفان تا به امروز با کسب این مدال ها تحولی نکرده هست و اخلاق او حرفه یی هست. اخلاق و مشی او خوب هست و از نظر فنی و تکنیکی هم شرایط خوبی دارد، به صورت کلی شرایط او خوب هست و معدل عرفان بالای ۱۸ هست. امید دارم این شرایط را حفظ نماید تا به درجه های بالاتری برسد چون این قدرت را دارد.

اظهار کرد و گو از علی اصغر عبداللهی – ایسنا

انتهای پیام